Kamasz gyerek a családban

Hagyjál már békén! Mindig csak piszkálsz, semmi nem jó neked amit csinálok! Hallhatjuk gyakran a kamasz gyerekeinktől. Mi a teendő?

Amit tehetünk, hogy békén hagyjuk őket! Akkor kérjünk tőlük bármit is, mikor látjuk rajtuk, hogy nyugodtak, higgadtak. Akkor képesek meghallani minket, szülőket. Türelemmel várjuk ki, hogy amit kértünk tőlük, azt meg is kapjuk. pl. saját ruha elpakolása vagy a használt ruha a szennyesbe kerüljön. Egyezzünk meg velük, hogy  csak akkor tudjuk kimosni. Ne tegyük meg helyettük, hogy mi szedjük össze. Legyen neki fontos, hogy tiszta ruhája legyen.

Mikor tombolnak a hormonok, a kamasz gyerekeink sem értik magukat, hogy mi történik velük. Ingerültek, figyelmük elkalandozik. Azt látjuk, hogy csak beszélünk hozzájuk, sok  reakciót viszont nem tudunk kiváltani belőlük. Maximum egy vállrándítás, és már ott is maradtunk magunkra válaszra sem méltatva.

Mi volt az iskolában? Semmi, jön a válasz. Egy egyszerű kérdés is tud ingerültséget kiváltani belőlük. A szülő szeretne többet tudni, csak a gyerkőc nincs beszédes hangulatban. Úgy érzi, hogy piszkálják, nem hagyják békén. Elég vehemensen adhatja elő nem tetszését. Utána persze megbánja, és úgy tesz mintha mi sem történt volna. Csodálatosan viselkedik, hízeleg keresi a társaságunkat. Ki tudna rájuk haragudni? A szölő elolvad, és azt gondolja ülőtúl van a nehezén.

A kiskamaszkor már elkezdődik 8-10 éves korban, a kamaszkor pedig 13-14 éves korban. A kettő között szinte észre sem vesszük a változást. Össze folyik teljesen. Szülőként kérdezgethetjük egymástól, hogy mikor lesz már vége?

Kinél mikor, nincs rá recept. Minden gyerek másképp reagál a testében végbenő folyamatra. Az a jó, ha kitombolják magukat,  mert akkor van esélyük arra, hogy higgadt felnőtt válljék belőlük. A szülő meg legyen erős, és bírja ki, mert vissza kapja azt a jó gyereket, akit a kamaszkor előtt megismert.  Miben bízhatunk mi a szülők?

Abban bízhatunk hogy amilyen értékeket adtunk a gyerekünknek, amilyen példát mutattunk  családon belül, gyermekünk is azt követi. A családi összetartásban lehet bízni, hogy gyerekünket ne veszítsük el. Nyitott legyen velünk szemben, merje elmondani búját-baját, örömét. A család az, ami segítséget, biztonságot tud adni az össze kuszálódott, útját kereső gyermekünknek. A kamaszkor sikeres túljutásán, vissza kapjuk azt a csodálatos, értékekkel rendelkező gyermekünket, aki a kamaszkor előtt is volt!

Büszkeség tölt el minket, mikor céljaik vannak, és azon iparkodik, hogy el is érje őket. Hogyha a  szülő és a család segíti mindenben a gyermekeket, úgy magabiztos, kiegyensúlyozott felnőttek lesznek belőlük.

 

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova kĂĽldhetjĂĽk?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.