Panaszra nem jön tavasz!

A költő azt írja: „az ábrándozás az élet megrontója”. Nos Vörösmarty korában talán még nem ismerték az élet egy sokkal hatékonyabb megrontóját, azaz a panaszkodást. Vannak, akik öntudatlanul panaszkodnak és aligha tudják, hogy ezzel szándékuk ellenére mérgezik meg párkapcsolatukat és tegyük hozzá általában emberi kapcsolataikat is. Először azt érdemes tisztázni, vajon miért panaszkodnak a párok?

Mert úgy gondolják, hogy a panaszkodás:

  • alkalmas a figyelem megszerzĂ©sĂ©re
  • jobb szĂ­nben tĂĽnteti fel Ĺ‘ket a párjukhoz kĂ©pest
  • felmenti Ĺ‘ket a felelĹ‘ssĂ©g alĂłl
  • haszonnal jár

Ezek olyan féligazságok, amelyekben van valami, de tulajdonképpen elfedik a valóságot. Ha mögé nézünk ezeknek, akkor van egyetlen gyökér oka a panaszkodásnak. Mi ez az ok?

Változzon meg a párom, változzon meg a másik, változzon meg valamilyen helyzet. Csináljon, tegyen meg valamit a párom, vagy bárki más, csak nekem ne kelljen érte tennem, változtatnom.

Kérdezhetik, jó, de akkor mindent le kell nyelnem, nem tehetek semmit szóvá? Akkor mi különbözteti meg a tárgyilagos tényközlést a panaszkodástól? Alapvetően két dolog. Az egyik biztos jele a panaszkodásnak, ha azt észleljük, kizárólag a párunktól várjuk a változást. A másik, ha adott helyzetben elveszítjük a higgadtságunkat, azaz érzelmi túlfűtöttséggel közöljük mondandónkat.

A panaszkodás fent jelzett vélt „előnyei”, mint a figyelemszerzés, a jobb vagyok mint Te és a felelősséghárítás csak átmeneti haszonnal járnak. Egyfelől nem alkalmasak párunk megváltoztatására, másfelől hosszabb távon garantáltan rongáljuk a párkapcsolatunkat. Azaz a panaszra nem jön tavasz, nem tartja fenn és nem hozza el a szerelmet, nem építi, hanem rombolja a kapcsolatunkat. Mit tegyünk hát, ha őszintén az a célunk, hogy eljöjjön, és hosszútávon velünk maradjon a tavasz, a szerelem?

Az első és legfontosabb lépés, hogy felismerjük magunkon, ha panaszkodunk. A panaszdetektálás módszere nagyon egyszerű. Két kérdésre szükséges őszintén válaszolnunk?

  1. kizárólag a páromat akarom megváltoztatni, őt hibáztatom a helyzetért?
  2. elvesztettem a belső békémet, nyugalmamat ebben a helyzetben?

Amennyiben két igen a válasz, akkor bizony panaszkodtunk.

A második lépés, hogy fenntartsuk tudatosságunkat, éberségünket és saját magunkon kezdjük a változtatást, azaz csökkentsük a panaszkodást és végül hagyjuk el. Legyünk elsők a panaszkodás feladásában. Ez hozza meg a valódi változást bennünk, majd a párunkban, ezzel adunk óriási esélyt párkapcsolatunk javításának. Ez hozza el az igazi tavaszt!

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova kĂĽldhetjĂĽk?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.