Advent – 1. Az igazságosság hete

A karácsony egy különleges energiákkal felvértezett időszaka az évnek. Magát az ünnepet viszont megelőzi négy hét, amelynek minden hete más-más tanításokat hordoz magában. Szándékom az olvasót segíteni azzal, hogy mind a négy hétről pár szóban átismételjük, milyen segítséget nyújt nekünk, valamint olyan gondolatokat szeretnék átadni, ami adott szituációban eszünkbe jutva a párkapcsolatunkat pozitívan érintheti.

Ha valaki az adott hét tanításairól figyelmével lemaradt, nem jelent semmi bepótolhatatlant, figyelheti magát ezen szempontok alapján az év többi 11 hónapján keresztül is, hiszen a négy hét tanításai egész életünket végigkísérik. Arról van pusztán szó, hogy az adventi időszakban az adott témákban súlyozottan élhetünk meg segítő szituációkat.

Mindenkinek tanulságos és szép adventet kívánok!

1. Az igazságosság hete

Ez az időszak abban segít minket, hogy az őszinteségünket vehessük górcső alá. A szituációk, amikbe belekeveredhetünk, az ezen a téren való fejlődési lehetőségeinket mutatják meg. De nem csak a külvilág felé tanúsított őszinteségről van itt szó, hanem az önmagunk irányába mutatottról is!
Arra érdemes figyelni, hogy amit gondolunk, amit mondunk és amit teszünk, az egységet képez-e. Ha valami miatt nem jó érzésünk támad, az figyelmeztetés lehet arra, hogy ezen hármas összhangján lehet még javítani. Ez a figyelem a tudatosságunkat igen alaposan igénybe veszi, ezáltal fejleszti is azt.
Az őszinteség az én világomban az ember „szellemi gerince”. Ahhoz, hogy őszinték lehessünk, bizony sok belső erőre van szükségünk. Az pedig arra támaszkodik, hogy tudjuk, az igazság (még ha ez nem is egy objektív fogalom) az egyenes utat jelenti. Az őszinteség pedig azt, hogy nem térek le erről az útról, mert az én utam (igazságom) épp erre visz, amit egyenes gerinccel, megalkuvás nélkül végigjárok. Kérdés pedig nem lehet, hogy letérek-e bármi vagy bárki kedvéért (belemegyek-e hazugságokba). Kérdés az lehet csupán, hogy az utamon járás közben, ha másik ember útját keresztezi az enyém, a másik lábára rálépek-e a kereszteződésben, vagy vigyázok rá. Érezzük: ehhez odafigyelésre, körültekintésre van szükségünk és arra, hogy meg tudjunk állni egy kicsit, ha a másik épp előttem megy át. Van azonban nem ritkán olyan is, hogy a kereszteződésben lecövekel valaki… a kérdés: ilyenkor mit teszünk? Lelépünk az utunkról, hogy kikerüljük, vagy lökünk rajta egyet, esetleg megkérjük, álljon arrébb.

Mit jelent ez a 3D-s világunkban?

Életünket két fő erő vezérli: a szeretet és a félelem. Egy szituációban olyan szabadsági fokkal fogunk gondolkodni, beszélni és cselekedni, amilyet a félelmeink megengednek nekünk. Bizony nehéz időszak ez a karácsonyi, hiszen az ember nem akar a szeretteivel kellemetlen szituációkba keveredni, a békesség érdekében inkább lelépünk az utunkról: az őszinteség sokszor „kegyes hazugsággá” változik. Ugyanakkor az ünnepek rengeteg feszültséget is hoznak a rendszerbe, ami az egot még érzékenyebbé teszi, táptalajt kínálva az erőszakosabb önérvényesítésnek. Mikor pedig ezt felismerjük, megbánjuk a heves viselkedésünket és megfogadjuk, legközelebb inkább elkerüljük a vitát… és már meg is hajlítottuk „szellemi gerincünket” egy „kegyes hazugsággal”. A Szeretet ünnepét szeretnénk a karácsonyból kihozni, de sokszor felemás érzése van az embernek, ha eszébe jut ez az ünnepünk.

Hol van a kiút?

A kiutat a Szeretetben látom. Gondoljunk bele! Biztosan ismerünk mindannyian legalább egy embert, aki olyan kedvességgel tud rossz hírt közölni, vagy szembesíteni fura viselkedésünkkel, hogy nem lehet rá haragudni sem. Egyszerűen elfogadjuk tényként amit mond, és bár nem örülünk neki, tovább tudunk sértődés nélkül menni, alkalmanként még nevetni is tudunk magunkon abban a formában, ahogy tálalja nekünk. Érdemes ellesni ezektől az emberektől a titkot. Figyeljük meg, hogy amit mond, abban haragnak csírája sincs. Nem minősít, hanem csak tényt közöl, mégpedig hatalmas empátiával! Fontos ez, hiszen pontosan tudja, hogy a hír nem esik jól nekünk. Valahogy úgy értelmezzük a szavait, hogy megértjük: amit elmond, azzal ha rövid távú szomorúságot okoz is, hosszú távon mindenképp sokat nyerünk vele! Emiatt szükségszerűnek fogadjuk el. Azt látjuk tehát, hogy miközben megkért minket, lépjünk el az útjáról, a „gerince” egyenes maradt és mi sem sérültünk, sőt, segítségként értelmezzük azt, amit tesz.
A Szeretet tehát az, aminek gyakorlása kisegít minket.

Nem javaslom a gondolataink hirtelen kikommunikálását, inkább gondoljuk át, hogy mi milyen formában szeretnénk hallani azt, amit közölni készülünk. Fontos, hogy nyugodtak legyünk. Érdemes a kellemetlen beszélgetés előtt a párunk iránti szeretetünket előhozni. Az is segítség ha közöljük vele, mennyire szeretjük és hogy amit most mondani fogunk, azt sokáig fogalmaztuk azért, hogy minél kevesebb fájdalmat okozzunk vele!
Ez kiindulópontja lehet egy hasznos játéknak is.
A játék lényege, hogy megkérjük a párunkat, mondja el, hogy azt az információt, amit most közöltünk vele, ő hogyan szerette volna leginkább hallani. Ő hogyan fogalmazta volna meg annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb bántás szülessen a megemlítéséből. Sokat tanulhatunk ebből!
Mai szóhasználattal élve sokaknak biztos „nyálasnak” tűnhet ez a felhajtás egy nézeteltérés miatt. De gondoljuk meg, akkor is annak tartanánk, ha párunk ekképp törekedne a mi érdekünkben kritikájával/véleményével kapcsolatban? Ugye, akkor jólesne.
Pontosan tudom, hogy nem túl sok új információ volt a mondataimban. De azzal is tisztában vagyok, hogy az, amit tudunk és az, ahogy működünk a mindennapokban, az sokszor nem fedi egymást. Ráadásul az év végi időszak minden csodájával együtt is a legtöbb ember számára igen terhelt. Ajándékokat „kell” venni, készülni kell az ünnepi vacsorára, ami sok pénz, sok utánajárás, sok energia, tolongás a túlzsúfolt üzletekben… sokszor válunk feszültté ezek nyomása okán. Ráadásul rendszerint párunk is ugyanilyen feszült, emiatt minden rossz mondatunk dupla súllyal képviselteti magát. A kialakuló vitáknak melegágya ez a helyzet. Márpedig Szenteste a „fa elé állni” viták sorozatával terhelt lélekkel távol nem olyan felemelő, mint amilyet kívánunk magunknak és párunknak.
A kezdő gondolathoz visszatérve:
Készüljünk fel tehát arra, hogy lesznek szituációk, amelyek próbálják megingatni őszinteségünket! Készüljünk kíváncsisággal, vajon milyen próbát hoz az élet! Ha tudatosan figyeljük érkezését, sokkal könnyebben tudjuk majd a Szeretetünket mozgósítani, egonkat kordában tartani, így elkerülni egy esetleges megbántást/vitát!
Őszinte szeretettel kívánom mindenkinek, hogy „egyenes gerinccel” és nyitott szívvel tudjon állni a fa előtt Szenteste!

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.