Felelősségvállalás a párkapcsolatunkban

Mik a felelősségvállalás ismérvei?

Tudom, hogy az életemben történő események irányítója ugyan nem lehetek, de az élet kínálta helyzetekben hozott döntéseimért teljes egészében, vagyis 100%-ban én vagyok a felelős. Amikor meghozom a döntést valamivel kapcsolatban, akkor tisztában vagyok a lehetséges következményekkel és vállalom azokat.

Hol rontjuk el?

A felelősségvállalást már gyermekkorban megtanuljuk. Amennyire tudatos nevelést kaptunk ezen a téren a szüleinktől, olyan mértékű felelősséget tudunk vállalni felnőttként. Az a gyerek, akinek az anyukája mindig utána viszi az uzsonnáját az iskolába, az nem tanulja meg, hogy milyen éhesen végigülni a tanítást ebédig, nem fogja meglátni az egyenes összefüggéseket a tettei és annak következményei között (a példában uzsonna – feledékenység – éhség).

Egy dolog biztos!  – a példánál maradva: Gyerek abba még nem halt bele, hogy reggeli és ebéd között nem evett uzsonnát, viszont legalább megtanulta, hogy a tettei következményekkel járnak.

Ezt a fajta ösztönzést már pici gyermekkorban is el lehet és el is kell kezdeni.

Nem kell folyton rászólni a gyermekünkre, ha próbálgatja a határait. Nagyon nehéz megtalálni az arany középutat abban a kérdésben, amiben egyébként ösztönösen viselkedünk, hogy a gyermekünket meg akarjuk óvni az élet megpróbáltatásaitól. Azok a gyerekek, akik túlzott óvó, védő nevelésben részesültek, felnőtt korukra képtelenek lesznek az önálló döntésre és a tetteikért való felelősségvállalásra.

Milyen a túlzott óvó, védő módon való viselkedés?

Lényegében minden olyan tevékenység, amelyet a szülő a gyerek helyett végez el, pedig életkora, érettsége szerint a gyerek is képes lenne már rá.  A gondoskodó szeretet és a túlzott védelem nagyon messze állnak egymástól. Ebben is, mint minden másban az arany középút a lényeg.

Hol jelenthet ez problémát a párkapcsolatban?

  • Konfliktusok kezelése
  • Kommunikáció
  • Hűség
  • Megbántás – megbocsátás
  • Elengedés

Azok az emberek, akik képtelenek felelősséget vállalni, mindig a másik felet fogják hibáztatni például a fenti témakörökben. Komoly útvesztő ez, mert 0% felelősségvállalással hajlamosak vagyunk annyit mondogatni, hogy a másik miért hibás, hogy közben elfelejtünk elgondolkozni azon, hogy mi vajon hol hibáztuk el. Márpedig egy dolog biztos: mi is hibáztunk!

Ez a gondolkodásmód hosszútávon a kapcsolat halálát jelenti. De a jó hír az, hogy van kiút!

Álljunk le a folyamatos hibáztatgatással és magunkon gondolkozzunk el egy-egy konfliktus megjelenésekor és tegyük fel a kérdést magunknak: „Hol rontottam én el?” Akkor pedig teljes a siker, ha erre a kérdésre választ is találunk.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.