Miért hisztizik a nő?

Nagyon sok férfitól hallom azt a vádat, hogy a felesége hisztis. S ha csak az eseményeket nézzük, akkor ez többnyire igaznak is bizonyul. Valóban történnek olyan helyzetek, amikor a nő úgy viselkedik, mint egy hárpia.

De ha mélyebbre megyünk a viselkedés szintjénél és bogozgatjuk a kapcsolatot, akkor általában kiderül, hogy a nő hisztije mögött van valamilyen kielégítetlen igény.

A legtöbb hiszti valójában nem arról szól, ami elsőre kitűnik belőle. Általában meghúzódik mögötte valami sokkal mélyebb, rejtett érzelem, ami nem biztos, hogy kimondásra kerül.

Milyen rejtett érzelem lehet a hiszti mögött? Például:

  • visszautasítottság érzése
  • félelem az elhagyástól
  • figyelem utáni vágy
  • magányosság-érzés
  • kisebbrendűségi érzés.

Sok esetben előfordul, hogy valamilyen be nem gyógyított gyerekkori sérülés érintődik meg, s ez okozza az irreális reakciókat, felnagyított problémákat.

S ez máris egy menekülő útvonal a férfiaknak, amibe szeretnek belekapaszkodni. Ők mossák kezeiket, a nőnek megoldatlan problémái vannak az apjával, anyjával, menjen terápiára, s oldja meg ott.

Ez részben igaz lehet. Csakhogy: valami aktiválta azokat a gyerekkori sérüléseket. Valószínűleg a férfi viselkedése. Lehet, hogy éppen olyan fölényes volt, mint régen az apa. Vagy olyannyira mellőzve érzi mellette magát a nő, mint az anyja mellett. Hosszan lehetne sorolni a hasonló példákat. De a lényeg, hogy általában nem csak úgy maguktól jönnek elő a régi élmények, hanem valami esemény hatásra.

Lehet dolgozni a régi sérülések gyógyításával, de ugyanakkor arról sem szabad elfeledkezni, ami a jelenben történik. 

Ha a nő hisztizik egy kapcsolatban, annak általában jelenbeli oka is van. Persze a férfiak szeretnék azt hinni, hogy nekik semmi közük nincs hozzá.

Félreértés ne essék, nem azt akarom bizonyítani, hogy a női hiszti milyen jó, és ezt bizony folytatni kell. Nyilván a nőnek is meg kell tanulnia más módon hangot adni az igényeinek.

Egy érett, felnőtt nő nem szokott hisztizni. Ilyenkor a benne élő kisgyermek veszi át az uralmat. S egy dühös, csalódott kisgyermeket nem lehet logikus érvekkel leállítani, meggyőzni. Csak szeretettel, elfogadással, figyelemmel lehet hatni rá. Ami valljuk meg, éppen akkor nagyon nehéz feladat.

 

Hogy lehet ezeket a helyzeteket mégis kezelni?

Mint általában a legtöbb párkapcsolati probléma megoldásához, úgy ehhez is két ember szükséges. Semmiképp nem jó megoldás, ha a férfi elintézi annyival, hogy a nő hisztis, és neki semmi köze nincs a dologhoz. Valamiért vele van a hisztis nő, tehát valami dolga biztos, hogy van a szituációval.

Tehát mindkettejüknek kell rajta dolgozni. Ha kell, érdemes segítséget kérni.

Mit tehet a nő?

  • nyugodt időszakban gondolja át, hogy milyen igényei vannak
  • beszélje meg a férjével, hogy mit szeretne
  • az a jó, ha konkrétan megfogalmazott igényeket tud felsorolni
  • figyelje meg (először utólag), hogy milyen helyzetekben borul ki, gondolja át, hogy mire lett volna szüksége abban a helyzetben, s ezt beszéljék át a párjával
  • próbálja meg hiszti közben is megfigyelni magát – bár ez nem könnyű, főleg eleinte, de gyakorlással fejleszthető
  • igyekezzen felismerni, amikor fellép a szükséglet, és egyből jelezni
  • fogadja el az érzéseit
  • legyen türelmes magához
  • ha úgy érzi szükséges, (pl. a fentiek nem vezetnek eredményre), akkor foglalkozzon a gyerekkori sebeivel is – ha kell, kérjen segítséget

 

Mit tehet a férfi?

  • próbálja meg végighallgatni, mit akar mondani a nő
  • fogadja el a nő érzéseit, akkor is, ha az férfi aggyal logikátlanak tűnik
  • ne minősítse a nőt, amikor az hisztizik (sőt, később se)
  • nyugalmas időszakban beszélgessen sokat a párjával, derítse ki, hogy milyen mélyebb igény húzódott meg a hiszti mögött
  • gondolkodjon el, hogyan tudná jobban kimutatni a párja felé az érzelmeit, amiből a párja érezné, hogy figyel rá
  • kérdezze meg, mit szeretne és hallgassa meg figyelmesen
  • nyugodt körülmények között azt is érdemes elmondani, hogy mit élt meg a párja hisztije alatt (a minősítésektől ilyenkor is érdemes tartózkodni)

Tudom, hogy a férfiaknak ez nagyon nehéz terület, mert ők szeretnék magukat minél távolabb tartani az érzelmektől.

A közhiedelem az, hogy az érzelmek felismerése, megélése, kifejezése női dolog. De ez nagy tévedés! Ez egy rossz nevelési minta eredménye. A férfiakat hosszú ideig úgy nevelték, hogy nem volt szabad kimutatniuk az érzéseiket. Csakhogy a férfiaknak is vannak érzéseik. De mivel nem szabadott kimutatni az érzéseket, hát megtanulták elfojtani őket. Logikával igyekeznek elfedni az érzelmeket.

A rossz berögződés következményeként a férfiak nem szeretnek a nők érzelmeivel szembesülni (meg a sajátjukkal sem).

Én mégis arra biztatnám a férfiakat, hogy ne a könnyebb utat járják, amit tanultak, azaz: menekülés a hiszti elől, hisz a férfinak semmi köze hozzá.

Merjenek inkább járatlan, nehezebb ösvényen lépkedni: mögé nézni a kitörő érzelmeknek, meghallani a vádak mögötti igényeket, és elgondolkodni, hogy talán tényleg van némi igazság a feltehetően eltúlzott és kisarkított vádak mögött.

 

Mi az, ami segíthet?

Ha azzal a tudattal figyeljük a hisztizőt, hogy egy mögöttes érzéstől szenved (ld. fenti felsorolás), és épp egy fontos igényét próbálja (igaz, nem éppen kellemes módon) közvetíteni, akkor könnyebb lehet elfogadni. Ha nem egyből leszerelni akarjuk (ami általában csak erősíti a negatív érzését), hanem próbáljuk megérteni, hogy mi lehet a kitörése mögött, mit akar valójában közölni velünk, akkor hamarabb elcsitul. Ha azt érzi, hogy meghallgatjuk, s nem elhallgattatjuk, hogy elfogadjuk (őt és nem a viselkedését), nem pedig elutasítjuk, akkor már egy lépést tettünk a megoldás felé.

Ha úgy érezzük, hogy nem megy, bátran kérjünk segítséget. Egy párkapcsolati coach sokat tud segíteni, hogy újra közeledni tudjanak a pár tagjai egymáshoz.

 

Mi lehet a jutalom?

Boldogabb párkapcsolat, elégedett feleség, nyugodtabb otthoni légkör. A férfi közben megtanulhatja felismerni és kifejezni a saját érzéseit is, ami még közelebb viheti a párjához.

Gyakorlatias férfiak számára van egy bónusz hatás is:

A feleséggel / barátnővel szerzett gyakorlat más helyzetekben is felhasználható. Ma már több kutatás bizonyítja, hogy a sikernek fontos tényezője az érzelmi intelligencia fejlettsége. (Ld. Daniel Goleman: „Érzelmi intelligencia” című könyve.) Aki otthon gyakorolja az önismeret, empátia, szociális készségek fejlesztését, az a munkájában is tudja majd alkalmazni.

A végére még egy jó hír a férfiaknak:

Ha hisztizik a nő a férfinak, akkor vár még tőle valamit. Szeretne még kapni valamit, méghozzá általában figyelmet és gyengédséget. (Amit ha megkap, adni is fog.)

A nehezebben megoldható párkapcsolati helyzetekben már nincs hiszti, csak közöny. Tudom, hogy ez furcsán hangzik egy olyan férfinak, aki szenved a felesége hisztijétől, de a hisztis nőben még általában van szeretet a párja iránt, a közömbösben már nincs.

Om du vill minimera pinsamhet och köpa Viagra online utan recept och du bor varsomhelst i Sverige, så kan minapotensmedel.com hjälpa dig. Vi levererar till alla städer och lantliga adresser i Sverige och erbjuder utmärkt kundtjänst för att göra processen så enkel som möjligt för dig.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.