Miért nem jó az anyóst szidni?

Sok nő féltékeny a párja édesanyjára. Persze néha nem alaptalanul.

Sajnos sok problémát tud okozni a párkapcsolatban, ha nem jó a viszonyunk a párunk szüleivel. Ez a nőknél leginkább a párjuk édesanyjával való kapcsolatban csúcsosodik ki.

Egy férfinak mindig stresszhelyzet, ha igazságot kell tennie a párja és az édesanyja között. Bármelyik oldalra áll, a másikkal szemben lelkiismeret-furdalása lesz. Jobb, ha nem hozzuk ilyen helyzetbe.

De mit lehet tenni, ha nem túl jó a kapcsolatod az anyósoddal?

  • Éreztetheted vele, hogy elfogadod, hogy ő volt az első nő a párod életében. Ezen semmi nem tud változtatni. Ez persze nem jelenti azt, hogy emiatt ő uralkodhat felettetek. Csupán arra utalok, hogy a neki járó tiszteletet megérdemli. Végül is ő szülte, táplálta, nevelte életed párját. Nélküle nem lenne melletted a szeretett férfi. Sok anyós „megszelídül”, ha ezt az elismerést megkapja.
  • Megpróbálhatod kicsit beleélni magad az ő helyzetébe. Lehet, hogy csak attól tart, hogy elveszíti a fia szeretetét. Úgy érzi, ő már nem is fontos. Ha csak erről van szó, tisztázható, hogy nem léptek ki az életéből. Lehetnek ezután is közös programok. Ha vannak rendszeresen közös programok, akkor neki is van valami kapaszkodója, s könnyebben elfogadja, hogy a többi a ti időtök.
  • Kérhetsz tőle apró szívességeket, amiből érzi, hogy továbbra is fontos.
  • Kikérheted a véleményét olyan dolgokban, amik nem annyira jelentősek számodra. (A fontos kérdésekben nem tenném, mert lehet, hogy pont abból lesz sértődés, hogy másképp döntesz, mint ahogy ő javasolta.)
  • Megdicsérheted a főztjét, a kertjét, a lakását. Ha elfogadod, ő is jobban elfogad.

 

Persze fontos, hogy hiteles légy, tehát ezeket belül is el kell fogadni. Inkább kevesebbet kérj, dicsérj, de az szívből jöjjön.

Mindezek mellett nagyon fontos tisztázni a kereteket. Érdemes előre megbeszélni és következetesen betartatni, hogy mi az, ami csak kettőtökre tartozik, és nincs beleszólása a szülőknek. Attól még, hogy udvarias és kedves vagy, lehetsz határozott.

Mit ne tégy soha? Soha ne szidd az anyósodat a párodnak! (Ha nagyon ki vagy bukva, dühöng ki magad egyedül, vagy a barátnőddel, s utána ülj le beszélni a pároddal az anyósodról.) Csak a tényekről beszélj, és arról, hogy belőled milyen érzéseket váltott ki az, amit mondott vagy tett a párod édesanyja! De mindenképpen kerüld a minősítéseket!

Mindenképpen a win-win helyzetre törekedj!

Folyamatosan tartsd észben, hogy elsősorban nem az anyósodról, hanem a párodról és kettőtök kapcsolatáról van szó.

Ha úgy érzed, hogy te már mindent megtettél, amit lehet (s itt még egyszer tisztázzuk, ez nem azt jelenti, hogy minden úgy van, ahogy az anyósod akarja!), de még mindig nagyon rossz a kapcsolatod az anyósoddal, akkor mindenképpen érdemes szakembert felkeresni. Több probléma állhat ugyanis a háttérben:

  • a párod nem nőtt fel, nem tudott még kellően elszakadni
  • az anyósodnak vannak gondjai az elengedéssel
  • valamilyen kommunikációs probléma van köztetek
  • rossz családi mintázatokat követtek
  • transzgenerációs probléma áll a háttérben.

Egy külső szakértő megfigyelő mindegyik esetben nagyon jól tud segíteni.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.