Párkapcsolati „csapdák”

Egy férfi és egy nő többek között azért létesít kapcsolatot, hogy – együttműködő magatartásukkal – egy szerető családi környezetet építsenek fel maguk, gyerekeik és más szeretteik számára. Ezért egy párkapcsolat „normális esetben” mentes csapdahelyzetektől. Az együttműködés vállalása ilyen esetben nem jelent kockázatot. Hisz a pár mindkét tagja vállalja az együttműködést, így nem merül fel a sebezhetőség vállalásának kérdése.

Mikor alakulhat ki mégis?

Bár egy párkapcsolatban nem szándékunk a versengés, mégis kialakulhatnak olyan helyzetek, amikor a versengő magatartás felülkerekedik az együttműködésen. Kisebb-nagyobb döntések esetén gyakran belecsúszunk ilyen helyzetekbe.

Például a nyári szabadság eltöltésének tervezésekor ráerőszakoljuk párunkra a mi ötletünket. Én tengerpartra kívánok menni, míg ő hegyekben akarja eltölteni a szabadságot. Ha nem sikerül ráerőszakolni párunkra a tengerparti nyaralást, vereségként éljük meg. Ha a mi választásunk nyer, elfelejtjük, hogy az ő vágyának kielégítetlensége benne is a vereség érzését kelti. Legközelebbi közös program megtervezésekor vagy erőteljesebben próbálja meg érvényesíteni akaratát, vagy ismét alul marad…

Milyen következményei vannak a versengő helyzeteknek?

  • Döntéseinket elodázzuk.
  • Időt veszítünk.
  • Plusz energiát emésztünk fel.
  • Holtpontok kialakulásához vezet.
  • Akadozik a másik iránti empátiaérzetünk.
  • Vitákat gerjeszt.
  • Személyeskedést generál.
  • Sebezhetővé válunk.

Legsúlyosabb helyzetben, ha gyakori az ilyen helyzetek ismétlődése a párok szétválását eredményezheti.

Hogyan tudjuk elkerülni a párkapcsolati csapdákat?

  • A legfőbb biztosíték a párok közötti bizalom. A bizalom a másik féltől való sebezhetőség vállalása, amely fokozatosan, kölcsönös ellenőrzés mellett alakul ki. Az ilyen típusú bizalom csak egyenrangú felek között jön létre. A hatalmi játékok, játszmák aláássák a bizalom létrejöttét.
  • Szükség van az egymás közötti nyílt kommunikáció A nyílt és őszinte kommunikáció szoros kapcsolatban van a bizalommal. Hisz a nyíltság olyan dolgok feltárását is jelenti, amit másoknak nem mondunk el. A nyílt kommunikáció emellett érzelmek őszinte kinyilatkoztatása is. Ha egy párkapcsolatban erre törekszünk, bízhatunk abban, hogy tovább erősítjük az egymás közti köteléket.
  • Közös jövőkép, célok meghatározása. A közös tervezés és azok együttes megvalósítása nagymértékben hozzájárul egy kapcsolat fejlődéséhez.
  • Segít, ha párunknak és önmagunknak egymáshoz közeli értékrendje van. A közös értékrend nem kényszeríti bele a párokat kompromisszumos helyzetekbe, azaz, hogy most a Te véleményed, máskor meg az enyém érvényesül. A közös értékrend segít a különböző döntések konszenzussal való megoldásához. Ilyenkor a végső döntéssel mindketten egyetértenek. Így nem marad senkiben az elégedetlenség érzése.
  • A belsőerő igen fontos lehet egy mély, tartalmas kapcsolat kialakításában. Belsőerőt pedig a fentiek megvalósulásával nyerhetünk.
Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.