Párkapcsolat kompromisszumokkal és/vagy egyezséggel működhet?

A párkapcsolatunkban felmerül egy kihívás. Nézzünk egy példát gyorsan, ami által könnyen érthető lesz. Például, szeretnénk elmenni nyaralni. Egyikőnk a tengerpartra szeretne menni, mert imád napozni.  Viszont a másik fél inkább hegyvidékre vágyik, ahol kirándulhat. Legyünk a hét első felében az egyik helyen, a másik felében pedig a másik helyen? De akkor a hét első felében az a személy, aki a hegyvidékre vágyott rosszul fogja magát érezni és alig várja, hogy leteljenek a napok és végre a hegyekben lehessen. A másik fél pedig a hegyekben fogja ugyanezt átérezni. Tehát eltérő a véleményünk és mindenkinek megvan a maga igazsága, a maga nézőpontja. Hogyan tudjuk a nézőpontokat közelíteni egymáshoz? Hogyan tudjuk megértetni a mi nézőpontunkat? Hogyan tudunk rávilágítani erre? De mielőtt mélyebben belenézünk először is érdemes kitérni arra, hogy mit jelent maga az a szó, hogy kompromisszum.

Kompromisszum esetén az egyikőnk lemond a saját igényéről, vágyáról a másik fél javára. Tehát egy nyer-veszít helyzet alakul ki. Aki veszít, annak ez okozhat rossz érzést. És ha egy fél rendszeresen a vesztes szerepet játssza… Valljuk be, hogy ez nem egy túl rózsás helyzet. Akkor mi létezhet még a kompromisszumon kívül?

Az egyezség. A megoldás, amikor nem szeretnénk, ha egy nyer-veszít helyzet állna elő. Hanem keresünk egy olyan megoldást, ami mindkettőnknek megfelelő lehet. De még ide venném azt a helyzetet is, amikor kellő érveléssel meg tudjuk győzni a másikat a mi nézőpontunkról. Nem érzi ilyenkor a másik azt, hogy veszített. Tehát egy nyer-nyer szituáció áll fent.

Érdemes egy párkapcsolatban mini egyezségeket alkotni, kvázi egy kis egyezség „könyvet”. Ilyenkor ismerjük egymás működését, tudjuk, ha egy korábban felmerült helyzet újra felüti a fejét, akkor mi a szabály. Mi a követendő eljárás. Hiszen ezt már az egyezség-könyvünkben mégha csak szóban is, de megfogalmaztunk. Lehet, ez most úgy hangzik, mint egy törvény. De ez tökéletesen működhet, ha a felek ezt közösen elfogadják.

Lehet ilyen „szabályokat” alkotni a háztartási teendőkre, a gyerekneveléssel kapcsolatban, szórakozás, énidő és bármely területen, ami fontos lehet a párkapcsolatunkban.

Tehát összefoglalva a párkapcsolaton belül, hogy mi működik azt a felek közösen döntik el. Kompromisszum, egyezség vagy a meggyőzés?

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.