Önvédelmi mechanizmusaink veszélyeztetik a párkapcsolatunkat

Ha megkérdeznénk a még friss, nem rég óta együtt lévő párokat, hogy kívánnak-e az elkövetkezendő években vigyázni a párkapcsolatukra, azt gondolom egyértelműen „igen” lenne a válasz.
Amikor szerelmesek vagyunk, akkor fontos számunka a másik és mindennél többet ér számunkra a kapcsolat. Természetes, hogy vigyázni akarunk rá, védeni, óvni szeretnénk.  Azután mégis, néha óvatlanul bánunk a kapcsolatunkkal, teszünk, mondunk dolgokat, amik sajnos gyengítik, rombolják féltve őrzött kincsünket.

Mit teszünk akkor, ha a mosógépünk, a telefonunk, a tévénk, vagy az autónk nem a számunkra kellő módon viselkedik? Ha a mosógépünk leáll a program közben, a telefonunkon nem jön a wifi, a tévénkről elmennek a színek, az autónk nem húz az emelkedőn eléggé? Úgy tapasztaltam, hogy keveseknek jut eszébe ilyenkor, hogy a készüléküket számonkérjék, vagy általánosítóan megbízhatatlannak minősítsék, vagy magukra véve feltételezzék (majd tényként kezeljék), hogy „persze, mert én már nem is számítok”.
Ha a párunk az, aki nem a számunkra kellő módon viselkedik, mit teszünk?
Vajon miért ugrunk neki? Miért támadjuk le? Megbántott egy megjegyzéssel, hát mi akkor visszabántjuk? Szándékosan csinálta vajon?

Rossz szándékot feltételezünk a párunkról, aki direkt a mi bosszantásunkra mond vagy tesz (vagy nem tesz) dolgokat, nekünk nem tetsző módon?

Úgy értelmezzük, hogy a viselkedésének a célja az, hogy velünk kiszúrjon?

Nagyon elmérgesedett viszony kell ahhoz, hogy a pár tagjai készakarva toljanak ki egymással. Egyszerűen csak nem optimálisan működünk, és ezért időnként elfelejtünk valamit, vagy a fáradtságunk győz egy tevékenység felett, vagy nem sikerül jól elmondanunk, hogy mire is volna szükségünk. Tételezzük fel, hogy a társunk nemkívánatos viselkedéséért is a nem optimális program futása a ludas.
Ha ez az alapviszonyulásunk, máris jóval kevésbé fogjuk megtámadva érezni magunkat, amire természetszerűen könnyen beugrik az „üss vagy fuss” ösztönreakció. Ha nem érezzük megtámadva magunkat, akkor nem kell sem legyőznünk a másikat, sem elfutnunk előle. Nem kell sem ütnünk, sem futnunk. Ha nem támadásnak értékeljük a párunk nem optimális viselkedését, akkor nem lép életbe az önvédelmi mechanizmusunk.

De, mi is a baj a védekező beállítódással?

  1. Az egyik, hogy ilyenkor a szervezet készenléti állapotba hozza magát. Extra energiákat mozgósít és használ el. Jobban elfáradunk. S ha gyakran hozzuk magunkat ebbe az állapotba, könnyen kimerülünk és jó eséllyel érezzük túlterheltnek magunkat.
  2. A másik, hogy védekezés esetén a figyelmünk önmagunkra irányul. Ilyenkor nem tudunk a másik félre figyelni, nem halljuk meg amit mond. Nem értjük meg, nem tudunk empatikusan ráhangolódni. Vajon mi játszódik le a társunkban ilyenkor? Azt gondolja vajon, hogy a figyelmünk, megértésünk és empátiánk hiánya a szeretetünket és személyének fontosságát, értékességét bizonyítja? Aligha.
  3. A harmadik probléma az, hogy védekezésből könnyen támadunk. „Te se vagy tökéletes, ne aggódj! Nézz már magadba!”
    Mert, ha mi támadunk, akkor pedig ő eshet bele a védekezés csapdájába.
  4. A negyedik gond, hogy ilyenkor könnyen óvatlanok leszünk. Ha mindenáron meg akarjuk védeni a saját irhánkat, akkor könnyen túlzásba eshetünk. Mondhatunk, vagy tehetünk olyat, ami a kapcsolatunkban komoly károkat okoz.

Persze, ha csak néha fordulnak elő ilyen helyzetek, akkor a közben lévő sok-sok jó dolog pozitívba billenti kapcsolatunkat.
Viszont, ha sokszor, akkor a mérleg nyelve, nem a kívánt irányba fog elbillenni.

Érdemes elgondolkoznunk azon, hogy mennyire gyakori, hogy támadásként értékeljük a párunk viselkedését. Ha gyakori, akkor a háttérben a saját önbizalomhiányunk is állhat. Ez esetben ezzel kell kezdenünk valamit. Az is lehet, hogy a múltunkban ragadt ránk a védekező-támadó kommunikációs séma. Akkor pedig ezzel kell kezdenünk valamit. Különben (néha akár észrevétlenül) eltávolodunk egymástól.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.