Társfüggőség egy rokonnal?

Korábbi cikkeimben már említettem, hogy társfüggőség nem mindig a párunkkal kapcsolatban alakul ki. Gyakran egy rokonunkkal (szülőnk, testvérünk, gyerekünk), vagy akár barátunkkal.

Egyik esetben mindenáron meg akarjuk menteni valamitől, másik esetben magunkhoz “ragasztjuk”.

1. Magunkhoz ragasztás

Gyakori eset, hogy egy anyuka magához ragasztja a gyerekét, nem bátorítja őt a leválásban. Pedig az egészséges pszichológiai fejlődéshez szükség van arra, hogy leváljunk a szüleinkről. Ideális esetben ez 3 és 5 éves kor között történik meg. Mégis látunk 8 éves gyerekeket, akik anyukájukkal alszanak. És látunk felnőtt férfiakat, akik szinte párkapcsolatban élnek az anyjukkal. Az ilyen anyukáknál is felfedezhetők a társfüggőségre jellemző viselkedésminták. Tehát nem pusztán ragaszkodásról van szó. Később aztán a társfüggőség “továbböröklődik”. Természetese nem genetikailag, hanem eltanuljuk a szüleinktől a gondolkodásmódot és viselkedést.

Nem túl gyakori, de előfordul lánytestvérek között a társfüggőség. Főleg, ha árvák. Ilyenkor szoros fizikai-lelki függőség alakul ki. Az egyik fél ilyenkor szülőként gondoskodik a másikról, a másik pedig anyagilag is és minden szempontból függ tőle.

Ikertestvérek esetén különösen is figyelni kell arra, hogy ne alakuljon ki társfüggőség. Mert minden adott hozzá, hogy ez megtörténjen. Gyerekkorukban ugyanolyan ruhát hordanak, ugyanolyan a frizurájuk, sülve-főve együtt vannak. Kicsit úgy tekinti az ember az ikertestvérét, mintha a klónja lenne, mintha egy darab lenne őbelőle. Éppen ezért felnőttként is gyakran túl szoros kötődés alakul ki.

A Rólunk szól c. sorozat elején Kate a társfüggőség mintapéldája. Minden helyzetből ő segíti ki ikeröccsét, Kevint. A legdurvább, mikor Kevin a gardróbba bújik a hisztiző szeretője elől, felhívja Kate-et, aki félbehagyja a szexet az új udvarlójával, és rohan, hogy megmentse. Ezen kívül egyengeti a karrierjét, és a személyi titkáraként viselkedik. Később nyíltan megmondja a párjának, hogy ő mindig csak a második lehet, mert a fontossági sorrendben az első Kevin. Vajon hányan és mennyi ideig viselik el, hogy a párjuknak csak a második legfontosabbak lehetnek?

Ikertestvéreknél gyakran látunk hasonló jelenséget. Például felnőttként is egy házban élnek. Úgy képzelik, hogy majd mindkettőjüknek lesz párja, és négyesben együtt élnek, mint egy “nagy boldog család”. De lehet így egészséges párkapcsolatot kialakítani?

Véleményem szerint egy embernek meg kell tudnia állni a saját lábán. A párja nélkül, a szülője nélkül, a gyereke nélkül és az ikertestvére nélkül is. Felnőtté kell válni. Különben veszélyben lesz a párkapcsolatunk.

2. Amikor meg akarjuk menteni

Általában valamilyen káros szenvedélyből próbáljuk kigyógyítani egy szerettünket. De idetartozik az is, amikor egy egészséges felnőtt emberre rásütjük a bélyeget, hogy ő nem tudja irányítani az életét, nekünk kell helyette. Ha például valaki nem hiszi, hogy a szülei képesek ellátni magukat, ezért kötelességének érzi, hogy megcsináljon helyettük mindent a ház körül.

Legtöbbször azonban függőségben szenvedő rokonunkat vagy barátunkat próbáljuk mindenáron megmenteni, egyengetni helyette az életét, és közben félretesszük a saját életünket, terveinket, párunkat.

Akinek arra van késztetése, hogy mindenáron segítsen rokonain, általában amiatt csinálja, hogy “nélkülözhetetlennek” érezze magát, és ezzel növelje a saját önbizalmát. Ez egy sokakban jelen lévő vágy. Így viszont elveszi az illetőtől a lehetőséget, hogy megtanuljon gondoskodni magáról. Ha magunkra ismertünk, akkor nekünk az a feladatunk, hogy hagyjunk másokat felnőtté válni. Ne mások életét éljük, hanem a sajátunkat.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.