Borzalmasan viselkedik velem az anyósom!

Hányszor és hányféleképpen hallottuk már ilyen fájdalmas kijelentést hölgyek, feleségek szájából! S van-e, lehet-e minderre valamilyen megoldást, netán „csodaelixírt” találni? S egyáltalán, hogyan kell, hogyan célszerű viselkedni az ilyen nem éppen kedvező helyzetben? A válaszomat, a tanácsomat két, a valós életből vett példa elolvasása után tudhatják meg. Szerintem roppant tanulságosak.

A minap két ismerősöm, Ági és Bea hívott fel, s keserédes hangon közölték: „Mindenképpen szeretnénk veled találkozni. Mit tegyünk, hogyan kezeljük? Tűrhetetlen az a helyzet, ami kialakult!”

A kedvenc kávézónkban találkoztunk, s őszintén szólva megdöbbentettek a történeteik. Miről volt szó? Nos, anyós kontra meny konfliktus helyzetekről, és a férjek reakcióiról…

Először Ági mesélte el, hogy mit „tettek” vele: „Képzeld, odáig fajult a helyzet, hogy már semmi se jó az anyósomnak, bármit is csinálok. Úgy érzem, soha nem fog elfogadni, elismerni. Tudnod kell, hogy a férjem és az édesanyja között nagyon-nagyon szoros kapcsolat van. Az anyukája mind a mai napig nem vágta el azt a bizonyos „köldökzsinórt”… Megbeszéltük a férjemmel, hogy meghívjuk ebédre az anyósomat. Elfogadta. Nagyon készültem, a szívemet, lelkemet beletettem az ételkészítésbe, hogy igazi kulináris élvezetet, örömet okozzak, mindenki megelégedésére. Megérkezett az anyósom, és amikor az ebéd következett volna, röviden közölte: „Csak a desszertből kérek, mert egy órával ezelőtt megebédeltem.” Úgy éreztem, hogy mentem kinyílik a lábam alatt a föld, s menten elsüllyedek… Csak álltam és hirtelen nem is tudtam, hogy sírjak-e, vagy azonnal elmenjek otthonról. Feltettem magamban a kérdést: Miért viselkedik így? Miért volt jó neki, hogy sikerült így megbántania? Egyetlen szót se szóltam, magamba fojtottam az indulataimat, csak a sírás kerülgetett és halk megfigyelője voltam, hogy vajon a férjem, hogyan reagálja le ezt az egész helyzetet. Talán mondanom sem kellene, hogy SEHOGY.”

Aztán Bea vette át a szót: „Kérem, hogy engem is hallgassatok meg, mert ez se semmi. Nekem már akkor kezdődött a nem túlságosan jó viszonyom az anyósommal, amikor a férjem először bemutatott neki. Végig mért, és azt mondta: „Jó, hogy végre személyesen is megismerlek, mert nem szeretném, ha a fiam zsákbamacskát kapna.” Simán felháborított ez a gúnyos megnyilvánulás, és nem is értettem, hogy miért viselkedik így velem, amikor még nem is ismer. Azóta négy év telt el, s ahányszor csak találkozunk, csipkelődik. Igaz, nem lóg állandóan a fia nyakán, és a férjem is kiáll mellettem az édesanyjával szemben, ha az adott helyzet megkívánja, de, kérdem én, mi volna a megoldás? Hogyan kell vagy kellene viselkedni egy-egy ilyen érzelmi, lelki kudarc megélésekor? Úgy érzem, hogy a végtelenségig nem maradhatok csöndben…Betelt a pohár!”

Mindkét élethelyzetet illetően ugyanazt a tanácsot adtam:

* Mindenképpen a férjükkel, a társukkal beszéljék meg, mi az, ami bántó az édesanyjuk viselkedésében.

* Teljesen mindegy, hogy mi vagyunk a megbántott fél, az első lépést mindezek ellenére is mi tegyük meg az anyósunk felé. Üljünk le beszélgetni vele, de még véletlenül se támadjunk neki. Ne felejtsük, édesanya ő is, a párunk anyukája.

* Esetleg hívjuk fel hetente többször is telefonon, kérdezzük meg, hogy mire volna szüksége? Ezzel is fejezzük ki a jó szándékunkat, hogy nyitottak vagyunk felé.

* Látogassuk meg, vigyünk neki valami kedves kis apróságot, amit nagyon szeret. Biztosak lehetünk abban, hogy ha nem is mondja ki talán, de mindenképpen elgondolkodik azon, hogy milyen figyelmesek vagyunk vele.

*Igen fontos, hogy nem „kötelező” mindent lenyelni az anyósunknak, amivel megbántott minket, de, ha szeretettel viszonyulunk hozzá, egy idő után semmit sem tud majd ránk mondani, s ha esetleg olyan szándéka is volna, nem tud éket verni közénk. Észre fogja venni azt a folyamatos figyelmességet és szeretetet, ami belőlünk sugárzik. Mindez enyhíteni fogja a rólunk önmagában kialakított, nem a valóságot tükröző képet is. Mert mi, az anyósunkkal és a férjünkkel, vagy a párunkkal együtt akkor is egy család vagyunk! És azt is tudjuk persze, hogy a SZERETET MINDENT LEGYŐZ!

 

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.