AZ ALKOHOL ÉS A PÁRKAPCSOLAT

Tudom, hogy kényes a téma, és lehet, hogy megosztó lesz az írásom. Nagyon sok házasság, kapcsolat megy tönkre az alkohol miatt. Sajnos. Az is szomorú, hogy ez nem csak a férfiakra igaz. Előfordul, hogy egy a kapcsolatban a nő az, aki a problémák megoldása helyett-mellett a poharat választja „segítőül”.

ELGONDOLKODTUNK-E MÁR AZON, HOGY VALAKI MITŐL, MIÉRT ÉS MIKÉNT KEZD EL TÖBBET – ÉS EGYRE TÖBBSZÖR INNI? 

Direkt nem akarom az alkoholista kifejezést használni. Írásom nem az alkoholizmusról, mint betegségről szól, sokkal inkább olyan aspektusból szeretném megközelíteni ezt a témát, hogy mi az, ami oda vezet, hogy egy házasságban az egyik fél, a megoldatlan konfliktusok kellő kezelése, vagy problémák elől menekülve, a pohár (üveg) után nyúl. Mert ez ugye egy folyamat.

Érdemes feltenni magunknak a kérdést:

  • Mikor megismerkedtünk, egymásba szerettünk akkor is voltak problémái a párunknak az alkohollal?
  • Ha esetleg voltak, akkor az minket zavart?
  • Netán „társak” voltunk a poharazgatásban? Jól esett lazulni egy kicsit, kikapcsolni egy pohár bor, vagy egy sör mellett akár kettesben, akár egy baráti társasággal?
  • Meddig mentünk el ilyenkor? Ha együtt iszogattunk, meghúztuk-e azt a bizonyos határt?

Ha egy kapcsolat elején mindkét fél esetében belefért, akár a kellő mennyiségnél több alkoholfogyasztás is, akkor ez a kapcsolat további szakaszában sem hiszem, hogy problémákat okozna. Itt most nem is erről szeretnék a továbbiakban írni. Nem is arról, mikor egy baráti társaságban, buliban, ünnepnapon elveszítjük a kontrollt.

Sokkal inkább arról az esetről, mikor a kapcsolat, a házasság elején még minden normális keretek között mondható, és egyszer csak feltűnik, hogy az egyik fél, egyre többször „fojtja alkoholba a bánatát”.

Nagyon könnyen elítéljük azokat, akik időnként felöntenek a garatra. Itt jön a megbélyegzés, hogy részeges … alkoholista… Ez persze senkinek nem jó. A családnak semmiképpen, főleg, ha gyerekek is érintettek a problémában. Attól függően, hogy a párunk viselkedése mennyire változik meg az alkohol hatására, elmehet ez egészen kemény, agresszív, sőt bántalmazó kapcsolat irányába is. Amit természetesen nem szabad eltűrni. Mindenképpen ilyen esetben merni kell segítséget kérni, ha gyerekek is vannak, akkor elsősorban őmiattuk. De nem csak. Önmagunk miatt is! Nem szabad egy bántalmazó kapcsolatban bennrekedni. Nagyon sokan beleesnek abba a csapdába, hogy azt hiszik nincs más kiút, nincs más választásuk, ezt kell „elszenvedjék”. Mindez a hozzáállás arra utal, hogy az érintett fél a kapcsolatban erős önértékelési gondokkal küzd, ha azt hiszi, hogy nem érdemel ettől, jobbat, vagy, hogy minek lépjen ki ebből a kapcsolatból, az előző is ilyen volt, biztosan a következő sem lesz jobb. Ilyen estben mindenképpen azt tanácsolom, hogy forduljunk segítségért és keressünk fel olyan szakembert, aki ebben segíteni tud, rávezetni arra, hogy igenis mindenkinek jár egy jobb, szeretőbb, kapcsolat, ahol egyenrangú partnerként, lelkesen, ráhangolódva szeretetteljesen tudja megélni a mindennapjait.

Van viszont az a fajta alkoholos befolyásoltság is, amikor az italozó fél, nem válik agresszívvé, nem bántalmazó, csak egyszerűen látni rajta, hogy nem józan, nem lehet rá számítani, nem lehet megbízni benne. Ez az eset sem jobb semmivel sem, mint az előző. Mert valami van a háttérben, ami így mutatkozik meg, az alkoholfogyasztás gyakoriságában, és egyre növekvő mennyiségében. Netán titokban teszi mindezt, és ha leleplezzük, vagy szembesítjük, akkor letagadja, vagy próbálja elbagatellizálni.

A túlzott alkoholfogyasztás többnyire olyan embereknél alakul ki, akik valami érzelmi hiányt szeretnének pótolni. Az, hogy nem tud egy problémával megbirkózni, arra utal, hogy komoly stressz kezelési problémái vannak. Minden esetben, első körben érdemes feltérképezni, az érintett fél múltját, családi hátterét. Legtöbbször gyerekkorban nem tudott szembe nézni valamelyik családtag – leginkább szülő – alkoholizmusával. Ha alkoholista volt valamelyik szülő, netán mindkettő, az mély lenyomatot hagy egy gyerekben. Persze nem törvényszerű, hogy alkoholista szülőnek, alkoholista lesz felnőttként a gyereke, de az ilyen családokban az erkölcsi norma egészséges kialakulása veszélybe kerül. A gyakori viták, nézeteltérések rossz szülői mintát kódolnak.  Bizonyos családokban az alkoholizmus szinte öröklődő magatartásforma lesz.

Ha mindezt a párkapcsolat elején nem vettük észre párunkon és nem volt ez a téma a múltjából átbeszélve, letisztázva, és a kapcsolat egy adott szakaszában azt vesszük észre, hogy a párunk egy-egy problémás helyzet „megoldásaként”, feszültség levezetéseként, vagy „szíverősítőkén” az alkoholhoz folyamodik, mindenképpen érdemes leülni vele és átbeszélni ezt a fent említett területet.

Ami viszont nagyon fontos, hogy:

  • Mindig akkor kell ezt a témát előhozni, mikor „tiszta”, mikor „jó passzban” van, mert egy spicces, netán egy részeg emberrel nem lehet érdemben célt elérni.
  • Szelíden javasolt átbeszélni a problémákat, semmiképpen nem vádaskodva, felelősségre vonva, mert ez csak ellenállást, netán agressziót szül.
  • Kérdezzük az érzéseiről, a félelmeiről.
  • Hallgassuk meg, figyeljünk rá és biztosítsuk a támogatásunkról.
  • Fókuszáljunk a párunk érzelmeire. Próbáljuk megérteni az Ő érzéseit az adott problémával kapcsolatban.
  • Tegyük fel a kérdést, hogy hogyan tudnánk neki segíteni, megoldani a problémát.
  • Legyünk empatikusabbak a párunkkal. Kicsit cseréljünk szerepet. Próbáljuk meg az adott szituációt a másik fél szemszögéből átélni.
  • Ha felismerjük, hogy az adott témában mi is hozzájárultunk a párunk negatív érzelmi állapotához, a kettőnk közötti feszültség kialakulásához, akkor mindenképp vállaljuk fel a felelősségünket és ezt kommunikáljuk le a párunk felé.
  • Ha a helyzet úgy hozza, kérjünk bocsánatot.

Ha mindezt kellő odafigyeléssel, kellő empátiával, még időben észrevesszük és megfelelően tudjuk kezelni, nagy valószínűséggel meg tudjuk előzni, hogy a párunk belekerüljön az alkoholfogyasztás negatív spiráljába, ami idővel függőséggé nőheti ki magát. Ne feledjük az alkohol csak egy „eszköz”, hogy a félelmeit tompítsa, a feszültséget oldja, hogy elmeneküljön a jelen problémái elől, hogy bátorságot szerezzen megoldani bizonyos helyzeteket, kimondani olyan dolgokat, ami számára kellemetlen, vagy szorongást okoz. Az alkohol csak egy jelzés, hogy valami nincs egyensúlyban az életében. Viszont ez az egyensúlytalanság óhatatlanul rányomja bélyegét a házasságra, a párkapcsolatra, a családra, ha vannak gyerekeink az ő életükre is.

Ne hagyjuk, hogy az alkohol tönkre tegye a kapcsolatunkat! Tegyünk a helyzet megoldásáért, tegyünk a kapcsolatunkért. Ha úgy érezzük, hogy mi kevesek vagyunk ehhez a feladathoz, merjünk segítséget kérni. Ha a párunk felismerte, hogy a fent említett okok miatt bizonyos helyzetekben „bekapcsol” valami a múltjából, hogy vannak olyan helyzetek, amikor egyedül nem tud szembenézni a problémáival, támogassuk Öt abban, hogy forduljon szakemberhez. Segítsünk a párunknak visszatalálni az Egyensúlyi helyzetbe, segítsünk a kapcsolatunkat Egyensúlyba hozni!

Sok sikert kívánok ezen az úton!

Szeretettel: Nagy Tünde

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.