Bocsánatot kérni mindenki tud. Vagy mégsem?

Sokszor hallom pároktól azt a mondatot, hogy „Ha tudnám, mi jár a fejében, akkor sokkal könnyebb lenne minden!” A rossz hír az, hogy erre csak Mel Gibson képes a „Mi kell a nőnek?” című filmben. A jó hír viszont, hogy a bocsánatkérés témakörében nagyon hasznos eszközeink vannak arra, hogy tudjuk, mi kell a párunknak.

Azt gondolhatnánk, hogy mindenki tud bocsánatot kérni, hiszen megtanultuk a szüleinktől. Azonban van egy ordító tény, amiről hajlamosak vagyunk megfeledkezni: nincs két egyforma ember, így nincs két egyforma értelmezés sem. Mindenki a saját neveltetése, világképe, értékrendje, fantáziája, gondolkodásmódja alapján dolgozza fel a kapott információt. Óriási hiba lenne tehát evidensnek venni, hogy amit elmondunk, az a másiknak pontosan ugyanazt jelenti.

Mondok egy példát: Ha azt mondom a jó alvókájáról híres barátnőmnek, hogy holnap reggel találkozzunk korán, mert aznap sok az elintéznivalóm, ő valószínűleg egy 10 órás időpontra fog gondolni. Míg én koránkelő révén a 6-7 órát nevezem korainak. Mindketten ugyan arról beszélünk, de teljesen máshogy.

Pontosan ez a helyzet a bocsánatkérésnél is.

Szerencsére Gary Chapman és Jennifer Thomas kutatásaik révén képesek voltak felosztani az embereket 5 csoportra, bocsánat kérési „nyelvük” szerint. Fényt gyújtottak az alagútban, hiszen a végtelen számú megoldás helyett csupán 5 közül kell helyesen választanunk.

A bocsánatkérés 5 nyelve a következő:

  1. Fájdalmunk kifejezése: „Sajnálom.”

Ez a szó egymagában képes kifejezni a megbánást, az együttérzést és a társunk iránti megbecsülést. Hogyha elmondjuk, hogy pontosan mit sajnálunk, azzal még jobb hatást érünk el. („Sajnálom, hogy…”)

  1. Felelősség vállalása: „Hibáztam.”

Sokaknak a bocsánatkérés lefontosabb tényezője a beismerés. Ezzel a szóval felelős felnőtt emberként elismerjük, hogy hibáztunk, ami a társunkban a megbecsültség érzetét kelti, hiszen látja, hogy az ő érzései fontosabbak számunkra a büszkeségünknél.

  1. Kárpótlás: „Hogyan tehetném jóvá?”

Akiknek ez a bocsánatkérési nyelve, azoknak csupán egy szó nem elég ahhoz, hogy helyreálljon a béke, hogy elhiggyék, hogy a másik fél komolyan gondolja azt, amit mondott. Nekik tettekre is szükségük van a hiteles bocsánatkérés részeként. Nem kell feltétlenül nagy dolgokra gondolni, a kárpótlás lehet a párunk kedvenc csokija, egy közös mozi kettesben, vagy egy szép virág, férfiak esetében egy finom vacsora. Arra érdemes figyelni, hogy a kárpótlás összhangban legyen a „bűnnel”.

  1. Őszinte megbánás: „Ígérem, többet nem fordul elő.”

Nem kevesen vannak, akiknek az a legfontosabb ilyenkor, hogy az a bántó dolog, ami történt, ne történjen meg többet. Erről pedig szavakban biztosítani is kell őket. És persze nem elég csak mondani, be is kell tartani. Ők akkor fognak megbékélni, ha azt látják a másikon, hogy őszinte szándéka az, hogy ez az eset egyszeri hiba maradjon.

  1. A megbocsátás kérése: „Meg tudsz nekem bocsátani?” (Más szavakkal: Bocsáss meg!)

Akiknek erre a fajta bocsánatkérésre van szükségük, azoknak lényeges, hogy a másik fél képes legyen a büszkeségén felülemelkedve elismerni azt, hogy olyat tett, amiért a másiktól megbocsátást kell kérni és ezt nyíltan ki is tudja mondani.

DE: Van egy olyan ördögi szó, amelyet soha, semmilyen bocsánatkérés közben nem szabad kimondani! Ez pedig a „de”. Ugyanis ez az egyetlen szó képes tönkretenni a legtökéletesebb bocsánatkérést is. Minden amit a „de” szó előtt mondtunk, kitörlődik, ahogy kimondjuk.

Vagyis hiába mondom el a páromnak, hogy „Sajnálom, hogy veszekedtem vele, DE már megint nem volt képes időben hazaérni.” A mondat eleje hatását veszti. Vagy „de” nélkül kérjünk bocsánatot, vagy sehogy.

Visszatérve a bocsánatkérés 5 nyelvéhez: Mindannyiunknak van a fentiek között egy olyan mondat, amit hallania kell ahhoz, hogy igazán képes legyen megbocsátani.

De hogyan találjuk ki, hogy a párunknak melyik az? Elárulom, nagyon egyszerű. Meg kell tőle kérdezni. Egy nyugodt, békés pillanatban (semmiképpen sem veszekedés közben, vagy közvetlenül után), vessük fel a témát és kérdezzük meg tőle, hogy amikor hibázunk, mit szeretne tőlünk hallani. Szinte biztos, hogy a fent felsorolt 5 variáció egyike lesz, ha nem is pontosan ezekkel a szavakkal.

Ha ezt a kérdést tisztáztuk a párunkkal, akkor már majdnem mindent tudunk, hogy ha arra kerül a sor, képesek legyünk az „igazi” bocsánatkérésre.

Most már csak a gyakorlás hiányzik.

Sok sikert kívánok!

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.