Hogyan veszekedjünk jól

Néhány év együttélés után a veszekedések szinte minden esetben azonos forgatókönyv szerint zajlanak. Előfordulhat, hogy a párunk észre sem veszi, az ő viselkedése váltja ki bennünk, a számára nem megfelelő választ. Ezek a reakciók szinte pontosan követik egymást, és a meghatározott forgatókönyvet indítják el. Arra nem is gondolunk, hogy jól is veszekedhetnénk.

Vannak dolgok, amiket megszokásaink szerint teszünk nap, mint nap.

A reggeli rutintól elkezdve, ugyanazon az útvonalon közelítjük meg a munkahelyünket. Hazafelé szintén ugyanarra közlekedünk. Az esti rituáléink is gyakorlatilag ugyanazok. A veszekedéseink is azonos forgatókönyv szerint zajlanak egészen addig, amíg fel nem ismerjük, hogy másképp is cselekedhetünk. Felmerülhet a kérdés, hogyan veszekedjünk jól?

Robotpilóta üzemmódra kapcsolunk, amikor a rutinfeladatok előre meghatározott sorrendben követik egymást. Nem gondolkodunk azon, amit teszünk, hanem a mindennapi megszokott feladatainkat pontról – pontra szépen sorban elvégezzük. Ezzel addig nincs is probléma, amíg nem kerül homokszem a gépezetbe, ami megkívánja a változtatást. Bármelyikünk, ha valamit másképp csinálna, azzal megszakítanánk a negatív légkör kialakulását és elmélyülését.

Például, ha a feleség nehezményezi, hogy a párja nem segít a házimunkában. A férj szokás szerint lekicsinyli az elvégzett házimunka jelentőségét, máris elindul a veszekedési láncreakció. A férfi a tipikus válasz helyett, ha bármi mást reagálna, azzal élete párját is arra késztetné, hogy változtasson a megszokott sémán. A szokásostól eltérő megoldások azonnal kizökkentenek a robotpilóta üzemmódból és más megoldás keresésére késztetnek. Hogyan?

A megszokásainktól eltérő események felráznak bennünket és kikapcsolják az automatikus működési mechanizmust, így azonnal készen állunk a váratlan helyzet megoldására. Pontosan ez történik vezetés közben a városi forgalomban, amikor bevág elénk egy autó és vészfékezésre kényszerít.

A veszekedési forgatókönyv változásában minden apró eltérés azonnal feltűnik. Mi lenne, ha az előző esetben a férj, nem a szokásos módon reagálna, hanem bármi mást. Akár elnyomna egy poént, esetleg felállna és kimenne a tűzvonalból. Máris megtörné a veszekedési sémát. Ezzel a feleségét is arra késztetné, hogy ő se a szokott módon reagáljon.

Természetesen a feleségnek is számtalan lehetősége kínálkozik arra, hogy a láncreakciót megszakítsa. Amivel a párját a szokásostól eltérően próbálná meg rávenni arra, hogy a házimunkából nagyobb részt vállaljon.

Érdemes kipróbálni, bár tudom, hogy nem könnyű a kialakult forgatókönyvön változtatni. Erős késztetést érzünk arra, hogy a megszokott módon reagáljunk.

Változást úgy idézhetünk elő, hogy valamit másként teszünk. Ehhez szakítanunk kell a megszokásainkkal. Figyelmet és tudatosságot igényel, hogy ne a szokott módon reagáljunk.

Most álljunk meg egy pillanatra és érzelmeinket amennyire csak lehet lecsitítva, szinte kívülállóként vizsgáljunk meg egy régebb óta fennálló megoldatlan konfliktust a párunkkal. Ezután válasszunk ki egy olyan megoldást, amit eddig még nem próbáltunk ki, vagy korábban is eredményesen alkalmaztunk.

Sok sikert kívánok a békés mindennapokhoz! A következő cikkemben a sikeres veszekedés 5 titkát árulom el.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.