Mit jelent a párkapcsolati felelősségvállalás?

A gyerekeimnek azt tanítottam, hogy az érettség első jele, ha az ember már nem magyarázkodik, amikor valami baklövést követ el. Nem hivatkozik az időjárásra, a dugóra, Jenőre, az égiekre, hanem odaáll, és ki tudja mondani, hogy hibázott, elnézést kér. Ezt persze gyakoroltam én is, ha elvetettem a sulykot, igazságtalan voltam, hiszen a példamutatás az elsődleges, ha valakit rá akarunk venni valamire.

Van, akinek nehezebb kimondania, hogy hibázott. Ez leginkább abból adódhat, ha gyerekkorában az őszintén bevallott hibáiért is megbüntették. Esetleg a szüleitől is azt látta, hogy sokszor elsunnyogták a felelősségvállalást.

A felelősségvállalásra képtelen ember azonban egy idő után elveszíti társa bizalmát, megingatja a biztonságérzetét. Ráadásul rettenetesen bosszantó és bántó, amikor azt érezzük, hogy életünk párja inkább meghalna, minthogy kimondja a varázsszót: bocsánat.

A kapcsolatunkat illető problémás helyzet létrehozásában mindig közös felelősségünk. Ketten tudjuk megőrizni a melegséget és az összetartozás biztonságát, és ketten kellünk ahhoz is, hogy elszúrjuk a közös dolgainkat.

Több megcsalással érintett kapcsolatban lévő párral dolgoztam már együtt. Azért hozom fel pont ezt a témakört, mert ebben a közvélekedés szerint a megcsaló a „hunyó”, hiszen ő az, aki egy harmadik felé fordult. Ezt gondolják általában a megcsaltak is. Ugyanakkor a hűtlen fél gyakran abban bízik, hogy belátom majd, viselkedésével a társa kergette bele a hűtlenségbe.

Mindig rávezetem őket, hogy a helyzet létrejöttéhez bizony mindketten hozzájárultak. Mert nem figyeltek egymásra eléggé (persze a folyamat során részletesen végigvesszük, ők konkrétan hol is csúsztak el). Azonban annak a felelőssége, hogy maga a megcsalás megtörtént, a megcsalóé, hiszen nem ez a megoldás.

Kérdés lehet az is, hogy ki tehet az át nem beszélt problémákról. Mindketten! Egyszerű lenne azt mondani, hogy aki elzárkózik a megvitatás elől, az a vétkes, de a párkapcsolat szempontjából hova vezet, ha egymásra mutogatunk?

Minden kapcsolatban a maga szemszögéből nézve mindkét félnek 100-100% a felelőssége azon, hogy egy adott probléma megbeszélésre, megoldásra kerüljön, és nem 50-50%.

A gyerekre sem hagyjuk rá, ha az orvos felír a betegségére egy nagyméretű, keserű tablettát, és nem akarja bevenni, ugye? Ha ráhagynánk, félmegoldás, azaz 50%-ban vállaltunk felelősséget. Mi elmondtuk neki, hogy miért fontos, ő döntött úgy, hogy mégsem veszi be, mi hátra is dőlhetünk. Ugye, nem így működik? Felelősségteljes szülőként mit csinálunk hát? Valószínűleg összetörjük a keserű tablettát, majd berakjuk egy kanál mézbe. Ugyanígy kellene a társunkkal is megoldásra törekednünk! Hívjuk el vacsorázni, sétálni, és hallgatás, szőnyeg alá söprés helyett beszéljük át a gondjainkat, hogy ne álljanak közénk!

A problémák megvitatásához három fő tanácsot szoktam adni a „párjaimnak”:

  1. Amikor a problémát felhozzák, mindig első szám első személyben (én) beszéljenek arról, hogy az adott dolog belőlük milyen érzelmeket vált ki. A „te” használata tilos, mert védekezésre készteti a másikat, és nem a probléma megoldására, mivel megvádolva érzi magát. (Tehát nem „Te mindig szétdobálod a szennyesedet, amitől a falra mászom!”, hanem „Amikor azt látom, hogy szanaszéjjel vannak a szennyes ruháid, mindig úgy érzem, hogy hiába rakok rendet, nem fontos az erőfeszítésem, és ez nagyon elkeserít.” Érezhető a különbség, ugye? Az elsőnél valószínűleg feldühödik, hiszen csak azt nem mondtuk, hogy trehány disznó, míg a második némi lelkifurdalást okoz jó esetben, de mindenképpen együttérzést vált ki.
  2. Soha ne feledjék, hogy a párkapcsolati vitákban nem lehet győztes, ha az egyik győz, az mindenképp azt jelenti, hogy a másik veszít, ugyanakkor a kapcsolatuk is vesztes lesz! Ebből kiindulva mindig javasoljanak olyan megoldást, ami mindkettőjük számára elfogadható.
  3. Fogadják el, hogy ahogy a barátaikkal, szüleikkel sem teljesen „kompatibilisek”, úgy a társuknak sem kell mindenről ugyanúgy vélekednie, lehet más elképzelése a megoldásra, vélekedhet dolgokról másképp. Hallgassák meg nyitottan, az érveivel együtt a másikat, és adott esetben fogadják el, hogy bizonyos dolgokban nem értenek vele egyet, tartsák tiszteletben a másik elgondolását! Még az is lehet, hogy egy ilyen beszélgetés során a társuk olyan dolgokat mond, amitől az álláspontjuk megváltozik.
Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.