5+1 érv a „Tartsunk szünetet a házasságunkban!” ötlet ellen

„Eltávolodtunk egymástól, már nem találjuk a közös hangot, külön kéne költöznünk néhány hétre, hogy tisztán lássunk.”

„Megcsalt és nem tudok megbocsátani, költözzünk külön egy időre, hogy átgondoljam ezt az egészet.”

„Állandóan veszekszünk, tartsunk néhány hét szünetet és akkor majd lecsillapodnak a kedélyek.”

A fenti mondatok gyakoran hagyják el a párkapcsolati válságot megélők száját. A „szétköltözés”, „szünet” gondolatában a párok a kapcsolatuk, házasságuk megmentésének az utolsó esélyét látják. Pedig valójában nagyobb a veszélye annak, hogy ezzel adják meg az utolsó „döfést” a közös jövőjüknek, mivel csak egy-egy speciális esetben segít a távolságtartás és az is inkább csak elodázza a problémamegoldás végkimenetelét, mintsem megoldja. Nézzük milyen veszélyek rejlenek egy átmeneti, „próbaidős” különválásban.

  1. Megérint a FELSZABADULÁS érzése

Amikor gyakoriak a párunkkal folytatott veszekedések, viták, amikor egy sérelem, megbántás miatt látni sem szeretnénk a másikat, épp „elegünk van belőle”, amikor a problémák miatt nyomasztó az otthoni légkör, akkor egy különköltözés nagy eséllyel a felszabadulás megváltó érzését hozza magával.  Ilyenkor a várva várt hiányérzet és kapcsolatmegmentő felismerések helyett a „végre senki nem szól hozzám”, „azt csinálok munka után, amihez kedvem van” érzések áraszthatják el lelkünket. A szabdság üdítő szele érinit meg a mindennapi „taposómalomból” kiszakadó párokat. Ez a testet, lelket elárasztó kellemes, üdítő érzésvilág könnyen megtéveszthet és félrevezethet a döntésben, hiszen átmenetileg képes feledtetni mindazt, ami a párkapcsolatunk pozitív hozadéka, amit hosszú évek kitartó munkájával a párunkkal közösen építettünk fel.

  1. „Különválunk egy kis időre és majd akkor RÁJÖN, HOGY MIT VESZÍTHET.”- hangzik el gyakran az elválás melletti érvként.

Azoknak, akik ezen gondolat reményében szeretnének szünetet a kapcsolatukban, a rossz hírem, hogy egy „mesterségesen” generált veszteség sosem csap le a párunkra olyan fájó erővel, mint egy valódi elválás. A megbeszélt különválás esetén ugyanis evolúciós igényünk, a társas lét adta biztonságérzet nem veszik el. A néhány hétre szétköltöző párok alapvetően úgy érzik, hogy a kapcsolatuk, mint biztonságos bázis továbbra is megmarad, abba bármikor visszatérhetnek.  Mégha ezt nem is fogalmazzák meg tudatos szinten, a tudatalatti azt súgja, „nem vagy egyedül”.

  1. A várva várt HIÁNYÉRZET elmarad.

Előfordulhat hogy kicsit hiányzik a párunk, de azt ilyenkor hajlamosak vagyunk a megszokás számlájára írni. Szóval csodát ne várjunk. Ennek oka alapvetően az előző két pontban taglalt felszabadultság érzés, illetve a kapcsolat adta biztonságérzet fennmaradása.

  1. Tovább növekedik a TÁVOLSÁG.

Az átmeneti különválással a fizikai és a lelki eltávolodás egyaránt felerősödik. A személyes jelenlétet igénylő intim érintések, pillantások lehetősége megszűnik. Elvész a személyes kommunikációs esélye is. Márpedig az esetek nagy részében éppen a sérelmek, problémák kibeszélése, átbeszélése vinné előre a párokat a közös úton.

  1. MEGFOSZT a közös probléma megoldás SIKERÉLMÉNYÉTŐL.

A közös házépítés, a közös gyermeknevelés, az örömök és fájdalmak együttes megélése összekovácsolja a kapcsolatunkat, feltéve, hogy kellően szilárdak az alapok. Egy kapcsolati válság együttes kezelése, a „rázós, göröngyös út” közös végigjárása képes minőségileg magasabb szintre emelni a kapcsolatot.

  1. Külön említést érdemelnek azok az esetek, amikor a párok egy MEGCSALÁSOS helyzetet próbálnak átmeneti különválással kezelni.

Ilyenkor a fenti érvek mellett további „buktatói” vannak az átmeneti „különköltözésnek”.

A különválás egyrészt esélyt és ezáltal nagyobb kísértést ad a hűtlen félnek, hogy a szeretői kapcsolatát immáron külnösebb „logisztikai” nehézségek nélkül megélhesse és folytathassa.

Időben kitolva ezzel a döntéshozatalt és csökkentve a vissztalálás esélyeit.

Másrészt a megcsalt félben a bizalmatlanság érzése a szétválással jelentősen fokozódhat. Érezheti úgy, hogy párja könnyebben, immáron kontroll nélkül léphet félre.

Ha a kapcsolatunkat meg szeretnénk javítani, akkor dolgozzunk azon közös erővel. Beszélgessünk sokat a párunkkal, csináljunk közös programokat, a nehézségeink, problémáink kezelésésére dolgozzunk ki megoldási ötleteket. Találjuk meg együtt a békés együttélés módját! Járjuk a közös utat jóban és rosszban is! Hosszútávon ez vezet egy erős és boldog párkapcsolathoz.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.