Közelít, laposít, távolít

Minden egyes nap, számtalan alkalmunk van arra, hogy eldöntsük, mit kezdünk magunkkal, mit hozunk ki a napunkból. Bármit választhatunk, hisz felnőttek vagyunk. Ezeket a döntéseket többnyire nem tudatosan hozzuk, legalábbis abban az értelemben nem tudatos, hogy az milyen hatással van a párkapcsolatunkra.

Minden tevékenység, amit végzünk, hatással van a párkapcsolatunkra is. Ez nemcsak a tevékenységeinkre igaz, hanem a szavainkra is. Bármit teszünk, vagy mondunk, az kihat a kapcsolatunkra is.

Az egyes cselekedeteink háromféle módon alakítja a kapcsolatunkat:

  1. Közelít, azaz erősíti a kapcsolatunkat,
  2. Laposít, azaz érdektelenné teszi a kapcsolatunkat,
  3. Távolít, azaz rombolja a kapcsolatunkat.

Most nézzék meg a saját kapcsolatukban ez hogyan működik? Hogyan telnek a napjaik? Milyen időtöltést választanak maguknak? Hogyan szólnak egymáshoz?

Álljon itt néhány példa:

Elmegyünk a párunkkal egy romantikus sétára. Közelít.

Megnézem az esti focit. Laposít.

Nem teszem meg, amit a társam kér. Távolít.

Megdicsérem a társamat. Közelít.

Telefonomat nyomkodom. Laposít.

Leértékelem a társam az egyik véleményéért. Távolít.

Segítek a társamnak a házimunkában. Közelít.

Otthon is dolgozom egy kicsit. Laposít.

Nem figyelek a társamra, amikor hozzám beszél. Távolít.

Kiviszem a szemetet. Közelít.

Nem viszem ki a szemetet. Laposít.

A társam kérése ellenére nem viszem ki a szemetet. Távolít.

A fentiekhez hasonló dolgokat mindannyian csinálunk. A kérdés az, hogy melyiket, milyen arányban tesszük? Teszünk-e közelítő dolgokat, amelyekkel a laposító és távolító tetteinket, szavainkat ellensúlyozzuk? Nem az a cél, hogy minden egyes tevékenységünk közelítő hatású legyen, hisz nem tudunk, – és nem is várható el – egész nap a párkapcsolatnak élni. Viszont, ha tudatosan figyelünk arra, hogy a laposító, távolító szavainkat, tetteinkkel okozott sérüléseket egyensúlyba hozzuk a közelítéssel, akkor azok, párkapcsolatra ható hatásait enyhíthetjük. Ha felborulnak az arányok, elindul a kapcsolatunk a laposodás útján. Ha napközben sokat közelítettünk egymás felé, mindketten feltöltődünk, testi-lelki harmóniába kerülünk, érzelmileg kiegyensúlyozottá válunk. Ilyen állapotban könnyebben bírjuk a feszültséget. Egy-egy távolító szó, vagy tett nem okoz akkora törést. Rajtunk áll, hogy egy-egy szituációban milyen szót használunk, milyen időtöltést választunk, hogyan viselkedünk. Ha figyelünk arra, hogy többször közelítsünk a társunkhoz, a laposító és eltávolító tevékenységeinket is elbírja a kapcsolatunk, mert az arányok rendben lesznek. Kezdjük el még ma! Közelítsünk a társunkhoz! (Dr. Mészáros Ádám párkapcsolati kézikönyve nyomán)

Amennyiben hasonló cikkeket szeretne olvasni, látogasson el a weboldalamra és a facebook oldalamra is.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.