A szakítás művészete

Ritka az olyan szakítás, amikor a felek útjai nem gyűlölködéssel, vagy legalábbis nem egymásra való nehezteléssel, sértettséggel válnak el egymástól. Ennek is van érthető, logikus magyarázata, hiszen ha ebben a helyzetben a szépre és a jó emlékekre fordítanánk a figyelmünket, akkor nem lenne miért szakítani. Érthető tehát, hogy a tudatunkat inkább a rosszra, az elviselhetetlenre irányítjuk, hogy magunknak is megmagyarázzuk a szakítás létjogosultságát. Folyamatos önigazolásban vagyunk, magunk sem tudjuk, jól döntünk-e, de végül elbillen a mérleg a szakítás felé: „Volt ebben a kapcsolatban egyáltalán valami jó? Nem értem magam? Hogyan lehettem ennyire vak?” – Ilyen és ehhez hasonló gondolataink, kérdéseink támadnak. Nem a szakítás létjogosultságát szeretném ebben az írásban megkérdőjelezni, hanem inkább a mikéntjére, a közben megélt érzéseink kordában tartására hívnám fel a figyelmet. Lehet a szakítást ugyanis „kevésbé fájdalmasan” csinálni, mondjuk inkább így: tudatosan, a szakítás gyászának időszakát a lehető legrövidebbre szorítani. Hogyan?

  • A felek kölcsönösen elismerik, hogy ami szép volt, az beépült a személyiségükbe, a szép emlékek, tapasztalatok nélkül nem lehetnének azok, akik most – ezzel elismerik a másik fél érdemeit, jelentőségét, megjegyzem ez hatalmas nehézséget szokott okozni, mert rettenetesen tud fájni, de érdemes megtenni;
  • Felvállalják a kapcsolat megszakadása kapcsán felmerült felelősség egyénenként rájuk eső részét;
  • Bűnbak keresés, egymás hibáztatásának mellőzése is nagyon fontos;
  • Ne bocsátkozz gyűlölködésbe! – A gyűlölködésnek azonban a legjobb táptalajt az adja, amikor peres úton próbálják a felek rendezni viszonyaikat. A jogi procedúra során ugyanis egymás rosszabbik oldalát kell bemutatni a bíróság előtt, akár kicsit el is túlozva azt, hogy bizonyítsák a saját igazukat. Ennek egyetlen lehetséges eredménye az ellenségekké válás – A gyűlölködés ellenszere annak elismerése, hogy volt idő, amikor a felek nagyon szerették egymást és most szívszaggatóan fáj a lelkük. Meglepő lehet, de ezen érzelmek elismerése hozhatja egyedül a lelki békét;
  • Amennyiben gyerekek is születtek kettejük kapcsolatából: a szülők vállalják a felelősséget a döntésükért és biztosítják a gyermeket arról, hogy továbbra is a szüleik maradnak. Ez furcsán hangozhat, hiszen persze, hogy a gyereknek azok maradnak a szülei, akik korábban is voltak, de a gyerek nem így működik. Az ő megélése az, hogy „biztosan én csináltam valamit rosszul, ezért válnak el a szüleim”. A gyerekek, ugyanis szeretik a szüleiket, ők a hiteles személyek az életükben, ők nem hibázhatnak, ezért szívesebben veszik magukra a szüleik „bűneit”, mulasztásait. Természetesen ezek tudat alatt zajló események. Ennek a belső feszültségnek az oldására megoldás az, ha a szülők biztosítják a gyereket arról, hogy a döntés tőlük, a szülőktől származik, és annak a döntésnek semmi köze nincs a gyermekhez. A szülők az ő egyszeri és megismételhetetlen, rendkívüli szülei maradnak.

Ekkor, és csakis ekkor válik éretté a személyiség egy következő kapcsolatra, ha szembenézett a korábbi kapcsolatban megélt kudarcokkal, hibákkal, csalódásokkal, és igen, megélte az ezzel kapcsolatos összes fájdalmat.

Szeretettel: Kolos Krisztina

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.