Betegesen féltékeny rád a párod?

Lili nagyon szeret táncolni, Balázs viszont otthonülő, mégis boldog házasságban élnek, több mint tíz éve. Mert annak ellenére, hogy a Dirty Dancing óta tudjuk, a táncban bizony bőven lehet erotika, Lili hetente egyszer eljár salsa oktatásra a közös barátaikkal, mialatt Balázs rossz érzés nélkül otthon vigyáz a gyerekeikre.

Az egészséges féltékenység azonban szinte minden párkapcsolatban felmerülhet, hiszen természetes, hogy nem akarjuk a másikat elveszíteni. És amíg ez valóban „egészséges”, nem is okozhat problémát. De hol a határ? Véleményem szerint például, ha egy nő elmegy egy férfi ismerősével beszélgetni, kávézgatni, az természetes kell, hogy legyen, és ha a párja esetleg viccesen megjegyzi, hogy „picit azért féltettelek, nehogy elvegyenek tőlem” és mosolyog hozzá, az akár jól is eshet. Ám amikor állandóvá válik a szemrehányás, és bár a férj (vagy fordítva, a feleség) „elengedi” a kedvesét, de ezt mégis folyamatosan szóvá teszi, netalán közben folyton pittyeg a másik mobilja, mert a párja üzenetekkel bombázza, az már egészségtelen. S innen csak egy kis lépés, hogy a féltékeny partner elkezdjen nyomozni is a másik után, ami előbb-utóbb akkor is felőrli a kapcsolatot, ha valójában nincs ok a féltékenységre.

A féltékeny társat általában a félelem vezeti, hogy elveszítheti a másikat. A súlyos féltékenység mögött azonban számos ok húzódhat meg. Jellemzően a korábbi kapcsolatok rossz tapasztalatai, mert már valóban megcsalták az illetőt. Ezzel sajnos az új pár nemigen tud mit kezdeni, a legtöbb esetben terápiás segítségre van szükség. De sokszor vezethetők vissza az okok a féltékeny ember gyerekkorára, a szüleivel való problémás kapcsolatára, testvérféltékenységre vagy az elhagyatottság érzésére. A gyermekkori szeretethiány a társkapcsolatokban újra előjöhet, illetve bármilyen hiányérzet, amit nem sikerült még felszínre hozni, feldolgozni, a feleknek jól megbeszélni, beindíthatja a párkapcsolatban a kóros féltékenységhez vezető folyamatot.

S még egy fontos szempont: aki mással bizalmatlan, az jellemzően magában sem bízik, sőt, gyakran pont saját magából kiindulva gyanúsítja hűtlenséggel a párját.

Természetesen az is lehetséges, hogy a féltékeny félnek komolyabb pszichés problémái vannak, például a túl erős benne a birtoklási vágy, az „enyém vagy” érzés; esetleg kisebbségi komplexusa van, „nem vagyok elég jó” – gondolja magában.

A fentiek ellenére én úgy gondolom, hogy jellemzően kezelhető a probléma, de persze észre kell venni, hogy van probléma, és akarni kell változtatni rajta. Ha nem legyintünk az első jelekre, hanem odafigyelünk rá és megpróbáljuk megérteni a másikat, szerintem el lehet kerülni, hogy a kóros féltékenység kialakuljon és szakításhoz vezessen. Csak egyet biztosan ne tegyünk! Ne kövessük el azt a hibát, hogy folyamatosan bizonygatjuk, hogy „én bizony nem csaltalak meg”, hogy én „nem tettem meg ezt, meg azt”. Attól kezdve ugyanis, hogy ebbe belemegyünk, elkezdődik a játszma és a drámázás. A pár olyasmibe ad bele energiát, amibe nem kéne. Egy súlyosan féltékeny embert nem lehet meggyőzni. Őt csak kigyógyítani lehet. Tehát amennyiben a kapcsolat elején felmerül ez a probléma, érdemes minél előbb felkeresni egy szakembert, és nem megvárni, amíg pokollá válik az életünk. Hiszen a bizalmatlanság, a veszekedés annak sem jó, aki féltékeny, és természetesen annak sem, akire féltékeny a párja.

Lili a kapcsolatuk elején tartott tőle, hogy amikor hazaér a táncóráról, Balázs miként fogadja. Előtte volt ugyanis az édesanyja példája, aki titokban szökött el a barátnőivel kirándulni, és amikor a lánya tinédzser lett, őt is cinkosává tette az apjával szemben, aki a mama szerint dühös lett volna, ha a külön utak kiderülnek. Lili ezért kezdetben kicsit értetlenkedett is azon, hogy az ő férje miért biztatja, hogy menjen csak el nyugodtan nélküle szórakozni, és bizony még az is megfordult a nő fejében, hogy Balázs nem szereti eléggé. De amikor egyszer áramszünet miatt elmaradt a táncóra és Lili hamarabb ért haza, meghatódott a látványtól, ahogy a gyerekek végignyújtóztak a szintén pihenő apjukon. Ekkor megértette, hogy míg neki a táncra, a férjének pont erre a nyugalomra van a feltöltődéshez szüksége.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.