5+1 dolog, amit érdemes tudnod, mielőtt Anya leszel – egy párkapcsolati coach szemével

Mielőtt belevágunk ebbe a rázós témába, szeretném elmondani, hogy 2 kisgyermek boldog és végtelenül büszke édesanyja vagyok. Azért mondom el ezeket a néha igen kényes dolgokat, hogy amennyire lehet, felkészült harcosként indulj a csatába. Életed legszebb, de legnehezebb csatájába.

  1. Lesz olyan, amikor úgy érzed, hogy nem bírod tovább.

Ez így elsőre talán nem is olyan meglepő, hiszen mindannyian tudjuk, hogy a gyermeknevelés nem könnyű. De el fog jönni az a pont, amikor TÉNYLEG úgy érzed, hogy a feladat, amit kaptál, meghaladja a képességeidet.

Van egy gondolatébresztő történet, ami nagyon sok erőt adott nekem az anyát-próbáló időszakokban.

„Egyszer egy indiai hercegnő az édesapjától kapott gyűrűvel felkeresett egy hindu bölcset.

Azt kérte tőle, hogy véssen a gyűrűbe olyan bölcsességet, mely:
szomorú napokon vigasztalja,
nehéz helyzetekben bátorítja,
boldog időszakokban pedig óvatosságra inti.

A bölcs pár nap múlva visszaadta a gyűrűt.

Csupán egyetlen szót vésett bele:

ELMÚLIK …”

(https://108.hu/a-hercegno-a-gyuru-es-a-hindu-bolcs)

 

Tanácsom: Ha úgy érzed, hogy kicsúszik a lábad alól a talaj, és feszültté válsz, jusson eszedbe ez a kis történet és mérlegelj, mielőtt a párodon vezeted le. Ez az életnek egy olyan kihívása, amelyben két harcosra van szükség. Olyanokra, akik együtt harcolnak a jóért, nem pedig egymás ellen.

 

  1. A felelősség ijesztő.

Minden kismama készül a várandósságra, a szülésre és sokan a gyermeknevelésre is. De szinte lehetetlen felkészülni arra a felelősségre, ami mindezzel jár. Tisztán emlékszem arra a pillanatra, amikor tudatosodott bennem, hogy mostantól életem utolsó pillanatáig felelősséggel tartozom a mellettem szuszogó, babaszagú csomagért. Mindig. Akkor is, amikor fáradt vagyok, vagy beteg, vagy amikor éppen nem tudom, hogy mi a legjobb neki. Nincs szabadság. Nincs kimenő. A felelősség örök. Bevallom, én nagyon megijedtem. „Mi van, ha hibázok? Ha rosszul csinálom? Ha elfáradok?” Aztán eszembe jutott valami: ez nem csak felelősség, hanem LEHETŐSÉG is. Lehetőség, hogy ezt a csöpp kis lényt a legjobb tudásom szerint, szívem összes szeretetével neveljem. Most őszintén, kell ennél több?

Amit gondolj át: Fontos szem előtt tartani, hogy nem csak a gyermekeinkért vagyunk felelősek, hanem a kapcsolatunkért is. Elengedhetetlen, hogy az életünknek ez a része is kiegyensúlyozott maradjon, mert csak így tudunk szülőként megfelelően működni. A gyerekek már egész kis kortól figyelik a szüleiket, beleértve az egymáshoz való viszonyukat, ezért különösen fontos, hogy milyen példát mutatunk nekik.

 

  1. Egy Anya nélkülözhetetlen.

Igen, vannak dolgok, amiket csak egy anya tud megcsinálni. Vagy legalábbis ő tudja a legjobban. Senki más nem fogja tudni ugyanazzal a módszerrel etetni, ringatni, fürdetni, vigasztalni a kicsit. De ez nem baj. Néha szükség van a család és a barátok segítségére, hogy félrevonulhass egy kicsit. Hiba lenne azt gondolni, hogy ezzel rosszat teszel vele és elveszed tőle az időt. Lehetőséget kap, hogy másokkal is időt töltsön, többet lásson a világból. Te pedig esélyt kapsz, hogy feltöltődj és újult erővel léphess az anyai szerepbe. Ne feledd, csak a teli kancsóból lehet tölteni!

Javaslatom: Ha eddig nem volt, akkor most keress magadnak valamit, ami kikapcsol. BÁRMIT, ami közben nem kattognak a fejedben a fogaskerekek. Ez lehet egy hímzés, festés, futás, sütés. De legyen mihez nyúlni, amikor alszik a pici és lemerültél.

 

  1. Mindenki mindenbe bele fog szólni.

És ez az a része a listámnak, amire nem lehet eléggé felkészülni. Személyes tapasztalatom, hogy még azok is beleszólnak a gyerekkel kapcsolatos dolgokba, akik azelőtt sosem tették. Azok is, akiknek nincs gyerekük. Lesz, akitől szívesen hallgatod, lesz, akitől nem. Én az udvariasság híve vagyok, így azt mondom, hogy meg kell hallgatni, amit mondanak, utána pedig az ember úgyis úgy csinálja, ahogy szerinte a legjobb. Nagyon fontos, hogy tudd, hogy jó Anya vagy és zsigerből érzed, hogy mi a legjobb a gyermekednek. És ezt nálad jobban senki nem érzi. Ne hagyd magad elbizonytalanítani, befolyásolni, ne érezz bűntudatot: tökéletesen csinálod!

Tanácsom: Van egy alapszabály, ami ezekben a szituációkban megvédi a kapcsolatotokat: ti ketten vagytok egy csapat, ez az elsődleges. Minden más kapcsolat (rokon, barát), csak ezután jön. Hatványozottan igaz ez a szüleitekre. Nektek kettőtöknek kell összefogni és közös álláspontot képviselni feléjük. Persze később át lehet beszélni otthon, hogy kinek milyen gondolatai vannak a hallott tanácsokkal kapcsolatban és lehet a szokásokon változtatni, de csakis együttes elhatározással.

 

  1. Régen elveim voltak, ma gyerekem van.

Ezt a mondatot akkor érti meg az ember igazán, amikor már szülő. Teljesen más elképzeléseink vannak addig, amíg csak tervezzük ezt a korszakot. A baba érkezése mindent felülír. Az elvek nem lesznek rosszabbak, csak másak. Szülőként jókat mosolygok a még gyermektelen barátnőimen, amikor mesélik, hogy ők majd hogy is fogják ezt csinálni. Mindig eszembe jutnak a saját régi gondolataim. Például, hogy én mindig elöl fogok ülni az autóban, hiszen az az én helyem. Elárulom, másfél évig, a kistestvér érkezéséig a lányom mellett ültem hátul. Még csak nem is azért, mert kérte. Egyszerűen így esett jól.

 

Jusson majd eszedbe: Változunk. És ez így van rendjén. Azok is változnak, akiknek nincs gyermeke. Mi miért maradnánk ugyanolyanok?

 

  1. Az baba érkezése megterheli a kapcsolatot.

Ezzel egy kicsit talán mindenki tisztában van. Számítunk rá, de nem készülünk fel kellőképpen. És amikor a tomboló vihar közepén találjuk magunkat, nincs nálunk mentőcsónak.

Rengeteg kisgyermekes anyukával beszéltem már erről és mindannyian egybehangzóan ugyanazt mondták, amit én is átéltem: hogy a vihar elkerülhetetlen. Felborul a kialakult rendszer, mások a feladatok, óriási a terhelés, kevés az alvás, sok a felelősség. Senki sem ilyenkor éli meg a felhőtlen kapcsolati idillt.

Van megoldás? A válaszom: IGEN!

  1. Tudd, hogy viharba készülsz, így nem ér váratlanul.
  2. Vigyél mentőcsónakot!

Hozzávalók a mentőcsónakhoz: A lehetőségek lényegesen beszűkülnek egy időre, ezért most kell előrukkolni a kreativitással: hogyan lehet kevés időből is kihozni a maximumot?

Közös étkezés: ha van néhány szabad percetek, üljetek le együtt enni, addig is tudtok csak egymásra figyelni és zavartalanul beszélgetni. A minőségi idő sohasem volt olyan fontos, mint most.

Közös séta a babával: Ennek több előnye is van. Nincs időhöz kötve, kint vagytok a levegőn, mozogtok és tudtok beszélgetni. Mivel a legtöbb kisbaba elszundít séta közben. Ha pedig mégsem, akkor nagy érdeklődéssel nézelődik. A legtöbb világmegváltó gondolatom ezekben az években a babaséták közben támadt rám. Ne hagyjátok ki ezt a lehetőséget a közös időtöltésre.

Filmnézés: Alap esetben ezt nem sorolnám a „minőségi idős” programok közé, de kisgyermekes szülőként, hullafáradtan, néha igenis jólesik passzívan együtt lenni. Hogy ne legyen teljesen passzív, mindezt persze lehet popcornnal, összebújva, mint a „régi időkben”.

A mentőcsónak kötele pedig a BESZÉLGETÉS. A párunk, bármennyire is ismer, nem lát a fejünkbe. Nem tudja, hogy éppen mit érzünk, min megyünk keresztül. Ha több segítségre van szükségünk, jelezzük. Ha nyomaszt minket valami, mondjuk el. Ha megerősítésre vágyunk, szóljunk. Tudod, „néma gyereknek az anyja sem…”.

Szívből kívánok Neked örömteli táncot az esőben!

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.