Dugd a fejed a homokba vagy kiabálj kígyót-békát? Avagy hogyan lásd a felmerülő konfliktushelyzeteket a párkapcsolatodban

Minden egyes párkapcsolatban eljön az a pillanat, amikor nem egyeznek a nézeteink. Emiatt pedig vita, konfliktus alakulhat ki. Ez pedig beindíthat többféle reakciót. Hangos szóváltások, játszmák, egymás megsértése vagy akár egy olyan helyzet, hogy szőnyeg alá seperjük a problémákat.

Nézzük meg az egyes helyzeteket, hogy miket eredményezhet, ha hosszú távon nem változtatunk a felmerülő konfliktusok kezelésében. Milyen előnyei és milyen hátrányai vannak az egyes helyzeteknek?

Tehát kvázi egy eshetőség lehet, hogy hangos szóváltásokra kerül sor, amelyek által ott marunk bele a másikba, ahol neki a legjobban fáj. Hiszen már elég jól ismerjük egymást, hogy tudjuk mi az, amivel a legmélyebbre gázolhatunk a másik lelkébe. Nem akarjuk megbántani a másikat, mégis kicsúsznak a bántó gondolatok, mondatok a szánkon. Valahogy annyira robbanunk, hogy ezt látjuk megoldásnak. Védekezünk, védjünk a saját nézőpontjainkat, általunk vélt igazságokat. Ezért pedig szembe megyünk akár a szeretett párunkkal is. Csak, hogy nekünk legyen igazunk. Ezzel a reakcióval pedig sérüléseket okozunk egymásnak. Mi erre a megoldás? Hogyan kerülhetjük el, hogy ne okozzunk sebeket? Vagy ha már okoztunk, hogyan is tudjuk elérni, hogy a párunk megbocsásson?

Először is figyeljük meg a vita során a forgatókönyvet. Ki mit mond a másiknak? Mit tesz? Mi az, amit csinálhatnánk másként? Pl. segítene, ha a vita hevében nem egyből neki ugranák a másiknak, hanem más reakciót választok: kimegyek, átmegyek egy másik helyiségbe. Kérek pár percet a páromtól és megmondom neki, hogy utána visszajövök és megbeszéljük. Lehet, hogy nem is velem van a páromnak bármi problémája, hanem az én reakcióim, mondataim eszébe jutattak valami emléket, eseményt a múltból.

Személyes tapasztalatom, hogy amit látunk a szüleink egymással való konfliktuskezelésében, azt visszük tovább a saját párkapcsolatunkba, vagy szándékosan azt mondjuk, hogy mi nem úgy fogjuk csinálni.

A másik felmerülő lehetőség szokott az lenni, hogy a konfliktus nem kerül megbeszélésre, megoldásra, hanem a kihívást a szőnyeg alá seperjük. Azt gondoljuk, hogy az már nem probléma, vagy inkább ezzel próbáljuk magunknak megmagyarázni. Pedig ezek a problémák újra és újra felütik a fejüket. Ezáltal szembetaláljuk magunkat azzal, hogy már megint ugyanott tartunk. Azáltal, hogy a szőnyeg alá sepertük a problémákat a sérelmeink csak gyűltek és gyűltek egymással szemben. Előbb-utóbb pedig annyi minden lesz már a képzeletbeli szőnyeg alatt, hogy kibukik belőlünk minden. Mivel nincs kibeszélve, megoldva, végül robban az egész. Ekkor már nehéz a megoldás, de ha a felek hajlandóak tenni ez megjavítható. Viszont ehhez az szükséges, hogy felismerjük ezt a féle működést.

Témák:

Párkapcsolat-építő ajándékcsomag!

Töltsd le ingyen szakértőink által összeállított ajándékcsomagunkat, amelyben összesen 12 értékes tanulmányt és hanganyagot találsz!

Hova küldhetjük?

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi Tájékoztatót.
Hozzájárulok, hogy hasznos tananyagokat, ajánlatokat küldjenek e-mail címemre.

Küldetésünk

Küldetésünk, hogy párkapcsolatban élő Olvasóinknak olyan gondolatokat és tanácsokat közvetítsünk, amelyek elősegítik hosszútávon is boldog párkapcsolatuk kialakítását, megtartását vagy megmentését.